آنژیوگرافی کاروتید

آنژیوگرافی کاروتید یا آنژیوگرافی مغز روشی تهاجمی برای تصویر برداری از مغز است که در این روش کاتتر در رگ خونی پا یا دست قرار می گیرد و در نهایت به رگ کاروتید ختم می شود. در آنژیوگرافی کاروتید از اشعه ایکس برای هدایت کاتتر به رگ ها استفاده می شود. بعد از این مرحله از موادی رنگی به داخل رگ استفاده می شود تا بتوان تصاویری دقیق از داخل رگ های خونی به دست اورد تا در صورت وجود انسداد بتوان آن ها را مشاهده نمود.

برخی از خوانندگان این مقاله شاید برخی ندانند رگ کاروتید چیست و کجاست برای این دسته از مخاطبان می گوییم که شریان کاروتید وظیفه رساندن خون حاوی اکسیژن به داخل مغز را بر عهده دارد.

هدف پزشک از آنژیوگرافی کاروتید چیست

بررسی محل هایی از رگ که مسدود شده است و یا تنگ شده است از مزایای استفاده از آنژیوگرافی کاروتید می باشد. از دیگر مزایای آنژیوگرافی کاروتید می توان به احتمال بروز حمله مغزی و یا قلبی و پیشگیری از آن اشاره نمود. اگر آنژیوگرافی کاروتید انجام شود و مشکلاتی در شریان مشاهده شود روش های درمانی مانند عمل جراحی توسط پزشک تجویز خواهد شد. کلینیک تخصصی قلب و عروق دکتر ریاستی با داشتن کادری مجهز در تمام مراحل همراه شما خواهد بود.

آمادگی قبل از آنژیوگرافی کاروتید

برای انجام آنژیوگرافی کاروتید نیازی نیست که پوشش خاصی را انتخاب کنید زیرا برای انجام آنژیوگرافی کاروتید به شما لباس های مخصوصی در بیمارستان پوشانده می شود.

چنان چه از دندان مصنوعی، سمعک، عینک و ابزاری از این قبیل استفاده می کنید بهتر است برای استفاده از آن ها در حین آنژیوگرافی کاروتید از پزشک تان سوال نمایید.

برای آماده شدن برای آنژیوگرافی کاروتید دستورات غذایی به شما توسط پزشک و یا پرستار ارائه خواهد شد که باید طبق آن عمل نمایید.

چنان چه از دارویی خاص استفاده می کنید برای مصرف آن قبل از آنژیوگرافی کاروتید باید با پزشک خود مشورت نمایید و در صورت نیاز آن ها را مصرف نکنید و یا مقدار آن را بر اساس تشخیص پزشک تغییر دهید.

چنان چه نسبت به نوعی از دارو حساسیت دارید باید به پزشک خود اعلام نمایید. همچنین برخی از افراد به مواد پلاستیکی حساسیت دارند بنابراین باید تمامی این موارد را قبل از آنژیوگرافی کاروتید به پزشک خود گزارش کنند.

بعد از آنژیوگرافی کاروتید ممکن است مرخص شوید و یا ممکن است نیاز به بستری داشته باشید بنابراین هنگام رفتن به بیمارستان برای آنژیوگرافی کاروتید تمام احتمالات را بررسی نمایید.

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :