آنژیوگرافی کرونر

یکی از روش های تشخیص تهاجمی برای عروق کرونر، آنژیوگرافی کرونر نام دارد. در آنژیوگرافی کرونر میزان مسدود بودن عروق کرونر مشخص می شود. برای انجام آنژیوگرافی کرونر نیاز است تا بیمار آزمایشاتی را انجام دهد و در صورت عدم وجود مشکل پس از 6 ساعت ناشتا بودن به بخش آنژیوگرافی منتقل شود.

نحوه انجام آنژیوگرافی کرونر

برای آنژیوگرافی کرونر کشاله ران بیمار استریل شده و بیمار بر روی تختی که به دستگاه فلوروسکوپی مجهز می باشد دراز می کشد. در این مرحله سرخرگ فمورال بی حس و سوراخ می شود و به این ترتیب لوله ای باریک در داخل سرخرگ قرار می گیرد.

کاتترهای تشخیصی که 50 سانتی متر طول دارند از طریق لوله باریکی که قبلا راجع به آن صحبت کردیم وارد سرخرگ می شود و ماده حاجب به داخل رگ تزریق شده و تصویربرداری با اشعه ایکس انجام می شود. به این ترتیب است که با استفاده از آنژیوگرافی کرونر چنان چه مشکلی در عروق کرونر باشد در تصویر قابل مشاهده خواهد بود.

در آنژیوگرافی کرونر معمولاً با مشکلی مواجه نمی شوید ولی در برخی از موارد، هنگام تزریق حاجب بیمار دچار علائم تهوع و یا گرمی می شود که البته به سرعت از بین می رود. پس از آنژیوگرافی کرونر بیمار به بخش منتقل شده و با قرار گرفتن کیسه شن به مدت 3-4 ساعت بر روی کشاله ران بدون حرکت بیمار ممانعت از خون ریزی ایجاد می شود. پس از انجام آنژیوگرافی کرونر چنان چه نیازی به عمل جراحی و یا آنژیوپلاستی نباشد بیمار روز بعد مرخص شده و استحمام نیز برای وی بلامانع خواهد بود. کلینیک تخصصی قلب و عروق دکتر محمد ریاستی اطلاعات لازم را قبل از انجام آنژیوگرافی کرونر در اختیار بیماران قرار خواهد داد.

عوارض احتمالی آنژیوگرافی کرونر

آنژیوگرافی کرونر دارای عوارضی کم و معمولاً بی خطر است مگر در مواردی حدود 1% امکان خونریزی برای بیمار وجود دارد یا ممکن است بیمار به حاجب حساسیت نشان دهد. همچنین درد خفیفی پس از آنژیوگرافی کرونر ایجاد می شود که به سرعت از بین می رود.

نکته ای که باید در این جا یادآور شد است که آنژیوگرافی کرونر روش تشخیصی  بوده و برای درمان استفاده نمی شود. بلکه پس از آنژیوگرافی کرونر و دیده شدن مشکل پزشک باید روش های درمانی مناسب را برای بیمار تجویز نماید.

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :