اکوکاردیوگرافی

اکوکاردیوگرافی در انواع مختلفی وجود دارد که نوعی که برای شما و بر اساس بیماری شما مناسب می باشد توسط پزشک به شما تجویز می شود. پس از این که اکوکاردیوگرافی انجام شد و نتایج را دریافت کردید پزشک شروع به بررسی و تفسیر نتیجه اکوکاردیوگرافی می پردازد.

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که چه زمانی اکوکاردیوگرافی برای شما تجویز می شود؟ زمانی اکوکاردیوگرافی تجویز می شود که پزشک به کارایی دریچه های قلبی شما و یا محفظه قلب شما شک داشته باشد. یکی دیگر از مواقعی که شما ممکن است نیاز به اکوکاردیوگرافی داشته باشید زمانی است که برای نفس تنگی و یا درد در قفسه سینه به پزشک مراجعه نمایید. بررسی نارسایی قلبی جنین از دیگر مواردی است پزشک می تواند اکوکاردیوگرافی تجویز نماید.

برای آشنایی بیشتر با انواع اکوکاردیوگرافی به شما پیشنهاد می کنیم در ادامه مقاله با کلینیک تخصصی قلب و عروق دکتر ریاستی همراه باشید.

اکوکاردیوگرافی قفسه سینه

اکوکاردیوگرافی قفسه سینه رایج ترین نوع اکوکاردیوگرافی می باشد که کسی که این کار را انجام می دهد ژل مخصوصی را برروی قفسه سینه می مالد و دستگاه مبدل را بر روی قفسه سینه قرار داده و فشار می دهد. موج هایی که از قلب شما  متصاطع می شود توسط دستگاه به تصاویری تبدیل می شود که قابل تجزیه و تحلیل توسط پزشک می باشد.

اکوکاردیوگرافی سه بعدی

تصاویری که از اکوکاردیوگرافی به دست می آید معمولاً مسطح می باشد ولی می توان با استفاده از ابزاری خاص تصاویر سه بعدی ایجاد نمود. استفاده از اکوکاردیوگرافی سه بعدی برای بررسی های دریچه قلب و جایگزینی آن ها و بطن چپ کارامد می باشد.

اکوکاردیوگرافی درون قلبی

یکی از جدیدترین انواع اکوکاردیوگرافی، اکوکاردیوگرافی درون قلبی نام دارد. این نوع اکوکاردیوگرافی برای تشخیص بیماری به پزشک کمک می کند.

اکوکاردیوگرافی دو بعدی

اکوکاردیوگرافی دو بعدی در بین دیگر انواع اکوکاردیوگرافی ساده ترین نوع اکوکاردیوگرافی می باشد و برای استفاده در اندازه گیری بخش های مختلف قلب و ضخامت های دیوارهای قلب و دیگر موارد از این نوع اکوکاردیوگرافی استفاده می شود.

اکوکاردیوگرافی استرس، اکوکاردیوگرافی از طریق مری، اکوکاردیوگرافی داپلر و اکوکاردیوگرافی جنین از دیگر انواع اکوکاردیوگرافی می باشد.

برای انجام اکوی قلب با پشرفته ترین و مدرن ترین تجهیزات و همچنین زیر نظر با تجربه ترین پزشکان پیشنهاد میکنیم تا به کلینیک تخصصی قلب و عروق دکتر ریاستی مراجعه نمایید. این کلینیک همه روزه آماده خدمات رسانی به بیماران محترم از سراسر شهر تهران میباشد.

یکی از آزمایشات و یا بهتر است بگوییم تست هایی که برای پی بردن به بیماریهای نهفته در قلب کاربرد فراوانی پیدا کرده است اکوی قلب میباشد. اکوی قلب در واقع روشی است که در طی آن با استفاده از امواج صوتی تصاویر متحرکی از قلب حاصل میشود. اکوی قلب در مواقعی همچون ایجاد صدای غیر طبیعی قلب، درد قفسه سینه، نقص مادر زادی قلبی، حمله قلبی و تب روماتیسمی توسط پزشک تجویز میشود. اکوی قلب نیازی به بستری شدن ندارد و بصورت سر پایی انجام میشود. همچنین هیچگونه عمل جراحی نیز برای انجام اکوی قلب نیاز نمیباشد.

اکوکاردیوگرافی

در چه مواقعی پزشک اکوی قلب را جایگزینی برای نوار قلب قرار میدهد؟

نوار قلب از روش های رایج برای پی بردن به بیماری های نهفته در قلب و عروق میباشد اما در صورتی که پزشک به نتایج غیر طبیعی از نوار قلب دست یابد در این صورت اکوری قلب را برای بیمار تجویز خواهد کرد. در واقع اکوی قلب میتواند تصاویر بسیار دقیق تر و بهتری را در اختیار پزشک قرار دهد و به همین دلیل پزشک همواره در صورتی که به بررسی دقیق تری نیاز داشته باشد اکوری قلب را برای بیماران خود تجویز میکند. یکی از مواردی که پزشک با توجه به آن ممکن است اکوی قلب را برای بیمار خود تجویز کند گرفتگی رگ ها میباشد. در برخی مواقع ممکن است پزشک احتمال دهد که بیمار با گرفتگی رگ مواجه میباشد که در این صورت اکوی قلب را برای او تجویز خواهد نمود.

تفاوت های میان اکوی قلب و نوار قلب

اکوی قلب یکی از جدیدترین روش های تشخیص بیماری های مربوط به قلب میباشد که در مقایسه با نوار قلب از دقت بسیار بیشتری برخوردار است و همین دقت بالای آن نیز باعث شده تا اغلب پزشکان از این روش برای تشخیص بیماری کمک بگیرند. همچنین اکوی قلب در مقایسه با نوار قلب از سرعت بسیار بالاتری برخوردار است که این سرعت بالا خود میتواند یک مزیت محسوب شود و پزشک سریع تر به نتیجه برسد. نوار قلب تنها میتواند آریتمی قلب را نمایان کند اما اکوی قلب قادر است تا کلیه فعالیت های قلبی که شامل دهلیزها، بطن ها، ماهیچه ها و همچنین عروق میباشد را نشان دهد.

انواع اکوی قلب

اکوی قلب بنا به تشخیص پزشک و همچنین مشکلی که بیمار از آن رنج میبرد به انواع مختلفی دسته بندی میشود. از انواع روش های اکوی قلب میتوان به اکو مری، اکو استرس، اکو داپلر و همچنین اکو کنتراست اشاره نمود.

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :