نحوه کار با دستگاه هولتر ریتم

نحوه کار با دستگاه هولتر ریتم دستگاه بر روی فردی نصب شده است

دستگاه هولتر ریتم بسیار کوچکی بوده، که ضربان قلب را ضبط می کند. برای تشخیص یا تعیین خطر ضربان قلب نامنظم (آریتمی) استفاده می شود. اگر نوار قلب و الکتروکاردیوگرام سنتی (ECG یا EKG) جزئیات کافی در مورد وضعیت قلب ارائه نکند، آزمایش هولتر ریتم  قلب انجام می شود.

اگر ضربان نامنظم قلب نادر باشد، به مانیتور طولانی مدت به نام ضبط کننده رویداد نیاز می باشد. پزشک ممکن است دستگاه هولتر ریتم را توصیه کند، اگر موارد زیر را دارید:

  • علائم و نشانه های ریتم نامنظم قلب (آریتمی)
  • غش بدون دلیل
  • بیماری قلبی که خطر آریتمی را افزایش می دهد.

در این مقاله هر آنچه که باید در مورد هولتر ریتم بدانید را بررسی می کنیم.

از دیگر روش های تست قلب تست ورزش است برای مطالعه بیشتر به صفحه مربوطه مراجعه کنید.

طریقه نصب دستگاه هولتر ریتم قلب

دستگاه هولتر ریتم قلب در کلینیک تخصصی قلب تحت نظر پزشک متخصص نصب می گردد. قبل از این قرار و نصب هولتر ریتم حمام کنید.الکترودها را نمی توان جدا کرد. بنابراین بعد از شروع مانیتورینگ باید خشک نگه داشته شوند. سنسورها (الکترودها) روی قفسه سینه قرار گرفته می شوند.

 این الکترودها ضربان قلب را تشخیص می دهند. آنها به اندازه یک سکه کوچک می باشند. اگر روی سینه تان مو داشته باشید، مقداری از آن تراشیده می شود تا مطمئن شده که الکترودها می چسبند.

سیم های متصل به الکترودها به دستگاه ضبط مانیتور هولتر قلب متصل می شوند. اندازه دستگاه هولتر ریتم تقریبا به اندازه یک دستگاه کارتخوان است. هنگامی که مانیتور هولتر نصب شد و دستورالعمل هایی در مورد نحوه پوشیدن آن دریافت نمودید، می توانید کلینیک را ترک کرده و به فعالیت های روزمره بازگردید.

نحوه کار با دستگاه هولتر ریتم و دستگا بروی بدن فردی نصب شده است

نکات مهم در طی مانیتورینگ دستگاه هولتر  ریتم قلب

مانیتور دستگاه هولتر ریتم معمولا برای 1 تا 2 روز پوشیده می شود. در این مدت، دستگاه تمام ضربان های قلب را ثبت می کند.هولتر ریتم بدون درد و غیرتهاجمی است. حسگرها (الکترودها) و سیم ها را می توان زیر لباس پنهان نمود. دستگاه بر روی کمربند بسته شده یا به بند متصل می شود.

مانیتور هولتر را در نیاورید، آن را باید در تمام مدت ضبط، حتی در هنگام خواب، پوشید. آب می تواند به مانیتور هولتر آسیب برساند.در تمام مدتی که مانیتور هولتر دارید شنا نکنید، دوش نگیرید یا حمام نکنید. اگر یک مانیتور هولتر بی سیم دارید، نحوه قطع و وصل مجدد حسگرها و مانیتور به شما نشان داده می شود تا بتوانید دوش بگیرید یا حمام کنید.

در حال استفاده از دستگاه هولتر ریتم مانیتور ، می توانید بیشتر فعالیت های روزانه را انجام دهید، مگر اینکه پزشکتان چیز دیگری به شما بگوید. به شما فرمی داده شود تا فعالیت ها و علائم خود را ثبت کنید. توجه به این نکته که آیا و در چه زمانی علائم زیر را دارید بسیار مهم است:

یادداشت کنید که چه فعالیت هایی  را در چه ساعتی انجام می دهید.

علت بوق زدن دستگاه هولتر ریتم

هنگامی که تکنسین دستگاه هولتر ریتم را نصب نمود، هولتر مانیتور 3 بار بوق می زند. مانیتور حدود 10 دقیقه بعد 1 بار دیگر بوق می زند. بسته به سطح سر و صدای اطراف جایی که هستید، ممکن است این بوق را بشنوید یا نه. مانیتور دارای یک چراغ سبز بوده که در طول دوره نظارت در فواصل نسبتا تصادفی چشمک می زند. این نور نشان دهنده ریتم قلب شما نیست.

 بیماران اغلب در شب، هنگام آماده شدن برای خواب متوجه چشمک زدن آن می شوند. نگران نباشید، این نور چشمک زن طبیعی است. در صورت بروز هرگونه مشکل در تجهیزات، لطفا به تکنسین اطلاع دهید. اگر علائمی را تجربه کردید، (حتی اگر مختصر یا خفیف باشند) باید علائم و زمان را در یک دفترچه ویژه ای که به شما داده شده یا روی کاغذ یادداشت کنید.

نحوه کار با دستگاه هولتر ریتم و دستگا بروی بدن فردی نصب شده است

تفسیر نتیجه هولتر قلب

دستگاه هولتر ریتم مانیتور تصویری از فعالیت قلب شما در 24 یا 48 ساعت ارائه می دهد. مانیتورینگ می تواند به پزشکتان کمک کند تا علت مشکل قلبی که در EKG نشان داده نشده را تشخیص دهد.

 هنگامی که به فعالیت های عادی خود می پردازید، دستگاه هولتر، ریتم قلب را مانیتور می کند. بدین ترتیب پزشکتان تشخیص می دهد، چه چیزی باعث لرزش قلب، ضربان قلب یا سرگیجه شما می شود. این نوع آزمایش بدون درد است.

پزشکتان نتایج آزمایش مانیتور هولتر قلب را بررسی کرده و آنها را با شما در میان می گذارد. اطلاعات حاصل از آزمایش مانیتور هولتر می تواند به پزشکتان بگوید که آیا مشکل قلبی دارید و آیا داروهای قلبی که در حال حاضر مصرف می کنید مؤثر هستند یا خیر.

 اگر در حین استفاده از مانیتور هیچ ریتم قلب نامنظمی نداشتید، پزشکتان هولتر مانیتور بی سیم یا یک ضبط کننده رویداد را توصیه می کند، که هر دو را می توان طولانی تر از هولتر مانیتور استاندارد پوشید. ضبط کننده های رویداد مشابه مانیتورهای هولتر هستند. و معمولا هنگام احساس علائم از شما می خواهند دکمه ای را فشار دهید. انواع مختلفی از ضبط کننده رویداد وجود دارد.

نتایج ممکن است نشان دهد که مانیتور هولتر قلب اختلال ریتم قلب (آریتمی) را تشخیص داده باشد؛ مانند:

  • فیبریلاسیون دهلیزی
  • برادی کاردی
  • تاکی کاردی
  • انقباضات زودرس بطنی (PVCs)

پزشکتان مراحل بعدی را با شما در میان خواهد گذاشت. ممکن است به داروهای ریتم قلب یا آزمایشات بیشتر نیاز داشته باشید.

بیشتر بخوانید: طول عمر فنر قلب چقدر است؟

نحوه کار با دستگاه هولتر ریتم و دستگا بروی بدن فردی نصب شده است

کلام پایانی

سایر مقالات سایت را در مورد آزمایش ها و روش های موجود برای کمک به پیشگیری، تشخیص، درمان یا مدیریت شرایط قلب مانند مقاله دستگاه هلتر ریتم بررسی کنید. ما در کلینیک تخصصی قلب دکتر محمد ریاستی از به روز ترین ابزارها برای تشخیص و درمان استفاده می نماییم.

منبع

southern ,mayoclinic

دکتر ریاسنی

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

header22222

کلینیک تخصصی قلب و عروق دکتر ریاستی

دکتر محمد ریاستی متخصص بیماریهای قلب و عروق و جزو اساتید برجسته ی هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مى باشد. ایشان دوره هاى پیشرفته ی تخصصی خود را در زمینه های مختلفی همچون آنژیوگرافی عروق کرونر قلبی و مغز، اکوی قلب اطفال و بیماریهای مادرزادی قلب و الکتروفیزیولوژی قلبی را تحت نظر اساتید برجسته گذرانده اند و تاکنون رضایت هزاران بیمار و آنژیوگرافی های موفق را در پرونده ی خود قرار داده اند. ایشان همچنین در زمینه ی بیماریهای مادرزادی قلب نیز سوابق درخشانی در مرکز طبی اطفال تهران داشته اند. 

اطلاعات تماس

آدرس کلینیک: تهران، میدان هفت حوض نارمک، ضلع شمال غربی میدان، ابتدای خیابان آیت، نبش خیابان مهرانپور، ساختمان پزشکان 588
 
آدرس بیمارستان: تهرانپارس، نبش فلكه سوم، بيمارستان فوق تخصصی تهرانپارس
 
تلفن: 09373585813
 
ایمیل: drriasatii@gmail.com

تمامی حقوق برای وبسایت جناب دکتر ریاستی محفوظ می باشد

طراحی و سئو سایت توسط نبض مارکتینگ

خانه تماسدرباره ماارتباط با ما