Search
Search
Close this search box.

دلایل درد قفسه سینه چیست؟

پیرمدی که دلایل درد قفسه سینه اش را نمی داند

اسدلایل درد قفسه سینه می تواند بخاطر مشکلات قلبی باشد که اگر اینطور است باید فورا به متخصص قلب و عروق مراجعه کرد اما اگر دلایل دیگری داشته باشد خیلی مشکل حادی نیست. توجه داشته باشید درد قفسه سینه در بیشتر موارد اصلا موضوع نگران کننده ای نیست اما بهتر است در صورت درد بیشتر حتما به پزشک متخصص قلب تهران مراجعه شود.

درد قفسه سینه به این دلیل موضوع مهمی است که احتمال دارد نشانه بیماری قلبی باشد. جالب است بدانید که محل دقیق درد قفسه سینه می توانید در هر فرد متفاوت باشد. بعنوان مثال در برخی افراد ممکن است قسمت ناحیه گردن یا سمت چپ سینه باشد.

امروزه درد قفسه سینه بین عموم مردم بسیار رایج شده است همین امر منجر شده افراد به دنبال دلایل درد قفسه سینه باشند. عوامل متعددی وجود دارد که منجر به درد در این ناحیه می شوند. افراد با آگاهی از این دلایل می توانند تا حدود زیادی مشکلات مربوط به درد در این قسمت از بدن را بهبود ببخشند.

بر همین اساس در این مطلب قصد داریم تا حد امکان اطلاعات جامعی را درباره دلایل درد در ناحیه قفسه سینه بیان کنیم.

 

علل بروز درد در ناحیه قفسه سینه

دو دلیل اصلی برای درد قفسه سینه می تواند وجود داشته باشد. در بیشتر موارد، درد ناشی از گاز یا اسیدیته معده است. البته قطع جریان خون به عضله قلب نیز می تواند علت اصلی درد قفسه سینه باشد. به این حالت آنژین صدری گفته می شود. درد آنژین موقتی بوده و خود به‌ خود بهبود می‌ یابد، اما اگر درد به دلیل مشکلات قلبی باشد، مشکل جدی است.

ببیشتر بخوانید: تست ورزش یا تست استرس قلب چیست؟

همچنین می تواند یک حمله قلبی باشد در این صورت نیاز به درمان فوری دارد. جدای از این، این درد می تواند به دلیل کشیدگی عضلات قفسه سینه و هر بیماری مرتبط با ریه باشد.

دلایل درد قفسه سینه چیست؟

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

در هنگام دیدن علائمی در مورد درد در ناحیه قفسه سینه باید حتما به پزشک مراجعه کنید. شاید در ابتدا تصور بر این باشد که این علائم خطرناک نیستند اما برای جلوگیری از بروز مشکلات بزرگ باید به آن ها توجه کنید. پس این علائم را نادیده نگیرید و در صورت مشاهده سریع با پزشک ارتباط برقرار کنید.

 1. احساس سوزن سوزن شدن یا سفت شدن در قفسه سینه
 2. احساس سنگینی در قفسه سینه
 3. عصبی بودن بی دلیل و شدید، احساس بی قراری
 4. عرق سرد در تابستان یا عرق کردن در سرما
 5. احساس ضعف و سرگیجه
 6. دردی که از قفسه سینه شروع شد و شروع به گسترش به شانه و دست کرد.
 7. مشکل در بلع و طعم بد در دهان

دلایل درد قفسه سینه

نحوه درمان درد قفسه سینه

اقدامات احتیاطی برای جلوگیری از درد قفسه سینه وجود دارد. مثلا غذای سنگین نخورید زیرا هر چه هضم غذا راحت تر باشد، قفسه سینه نیز سبک تر می شود.  سیگار یا مصرف الکل را ترک کنید. از خوردن خوراکی هایی که باعث ایجاد خلط در ریه می شود خودداری کنید.

روش های جراحی شامل آنژیوپلاستی، درمان با بالون و استنت گذاری است. سایر روش ها شامل جراحی بای پس می شود که در صورت انسداد شریان این روش جراحی مسیر دیگری را برای جریان خون ایجاد می کند.

دلایل درد قفسه سینه مرتبط با ریه

ریه ها نیز مستعد درد هستند، پرده ی دور ریه ها می توانند این درد را ایجاد کنند. بر اثر جمع شدن هوا در فضای بین ریه ‌ها و دنده ها در اثر آسیب دیدن یک ریه نیز درد قفسه سینه رخ می دهد. اگر بر اثر چنین مشکلی دچار درد در این ناحیه شده اید ممکن است با علائمی مانند افزایش ضربان قلب و تنگی نفس رو به رو شوید.

دلایل درد قفسه سینه

درد قفسه سینه مرتبط با قلب

درد قفسه سینه یکی از علائم مهم حمله قلبی است، می تواند ناشی از شرایط کمتر جدی نیز باشد.  حدود 13 درصد از مراجعات به اورژانس برای درد قفسه سینه به دلیل یک مشکل جدی مرتبط با قلب است. دلایل درد قفسه سینه  مربوط به قلب را اکنون بیان می کنیم.

 • حمله قلبی: حمله قلبی معمولاً در نتیجه انسداد رگ های تغذیه کننده عضله قلب توسط لخته خون رخ می دهد.
 • آنژین: آنژین اصطلاحی است که برای درد قفسه سینه ناشی از تضعیف جریان خون عروق قلب به دلیل انسداد جزئی استفاده می شود.  این عارضه معمولاً در اثر تجمع پلاک ‌های آترواسکلروتیک در دیواره ‌های داخلی شریان ‌ها ایجاد می ‌شود. این پلاک ‌ها رگ‌ ها را باریک کرده و اکسیژن رسانی به قلب را محدود می ‌کنند.
 • دایسکشن آئورت: پارگی شریان اصلی آئورت است. معمولاً با شروع ناگهانی درد شدید قفسه سینه خود را نشان می دهد.
 • پریکاردیت: پریکاردیت التهاب پرده ی اطراف قلب است. پریکاردیت باعث درد قفسه سینه شده که معمولاً با تنفس یا دراز کشیدن تشدید می شود.
 • میوکاردیت: التهاب عضله قلب است.

ببیشتر بخوانید: هولتر فشار خون چیست و چه کاربردهای دارد

درد قفسه سینه بر اثر مشکلات ریه

به طور کلی افراد مبتلا به اختلالات ریوی ممکن است با انواع مختلفی از درد قفسه سینه مواجه شوند. اما چند دلیل رایج وجود دارد که شامل این موارد می شوند‌.

 • پلورزی: این یک نوع بیماری است که به دلیل التهاب پوشش و پرده ی دور ریه ها رخ می دهد. به همین دلیل هنگام تنفس، سرفه یا عطسه احساس درد شدید می کنید.
 • پنومونی: این یک نوع عفونت ریه بوده که باعث درد قفسه سینه می شود.
 • پنوموتوراکس: این یک نوع اختلال ریوی است که زمانی رخ می دهد که هوا بین ریه و قفسه سینه وارد شود.
 • آسم، این وضعیتی است که با تنگی نفس و درد قفسه سینه در هنگام سرفه، عطسه و تنفس مشخص می شود.

دلایل درد قفسه سینه

درمان درد قفسه سينه سمت چپ

درد قفسه سینه ممکن است در ناحیه چپ قفسه سینه شما رخ دهد در این مواقع قطعاً به فکر درمان خواهید بود. اما در حالت کلی درمان درد در این قسمت از بدن به منشأ آن بستگی دارد. در بیشتر موارد درد سمت چپ قفسه سینه از مشکلات قلبی نشأت می گیرد. مشکلات قلبی نیز متعدد هستند باید دلیل اصلی را پیدا کرده و سپس درمان مناسب را انجام داد.

درمان خانگی درد قفسه سينه در سرماخوردگی

مخلوط کردن لیمو و نمک سیاه در یک لیوان آب برای درد قفسه سینه در سرماخوردگی مفید است. درست کردن یک بسته نمک و فشار دادن آن بر روی این ناحیه مفید کار موثر خواهد بود. در صورت وجود درد در ناحیه سینه یک قاشق سرکه را در یک لیوان آب مخلوط کرده و میل کنید. استفاده از سیر نیز بسیار آسان و کاربردی است.

آب سیر را مخلوط با آب ولرم مصرف کنید یا دو جوانه سیر تفت داده شده را بجوید. اگر به دلیل سوء هاضمه در قفسه سینه احساس درد می کنید، آب گرم بنوشید. همچنین می توانید چای زنجبیل یا چای سبز مصرف کنید. از خوراکی هایی که می توانند باعث مشکلات قند، فشار خون یا کلسترول شوند دوری کنید و ورزش منظم انجام دهید. در هوای تازه نفس عمیق بکشید. مصرف منظم زردچوبه و ریحان درد سینه را تسکین می دهد.

دلایل درد قفسه سینه

درد قفسه سينه ناشي از معده

مشکلاتی در معده سبب بروز درد در ناحیه قفسه سینه خواهند شد بیماری ریفلاکس معده جزو آن ها است. این امر زمانی اتفاق می افتد که محتوای معده افزایش یابد و به گلو برود. این باعث سوزش در گلو و قفسه سینه می شود.

بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD)  یک دلیل شایع برای درد قفسه سینه است. اگر درد بر اثر بروز مشکل در معده باشد ممکن بوده با علائمی مانند احساس سوزش در قلب خود را نشان دهد.

 

درمان درد قفسه سينه سمت راست

اگر در ناحیه سمت راست احساس درد قفسه سینه کرده اید باید علل درد را پیدا کنید. عوامل بسیار زیادی وجود دارد که منجر به درد در این ناحیه می شوند. بر همین مبنا نمی توان یک درمان خاص پیشنهاد داد. از جمله عواملی که می تواند منجر به درد در سمت چپ قفسه سینه شود می توان به مشکلات ریه، مشکلات عضلانی و غیره اشاره کرد.

دلایل درد قفسه سینه

درد قفسه سينه عصبی

مشکلات عصبی نیز قادر خواهند بود که منجر به درد قفسه سینه افراد شوند. این مشکلات طیف وسیعی دارند و هر کدام به شیوه ای خاص خود را نشان می دهند. وحشت زدگی و استرس یکی از مواردی بوده که می تواند منجر به اینگونه دردها شود.

مشکلات عصبی علائمی مانند ضربان قلب سریع، تنفس سریع، تعریق شدید، تنگی نفس، حالت تهوع و سرگیجه ایجاد می کنند.

ببیشتر بخوانید: پرولاپس دریچه میترال چیست و چه علائمی دارد؟

علت درد قفسه سينه در جوانان

نوجوانان نیز ممکن است به درد قفسه سینه دچار شوند. در مواقعی علت این درد اساسی بوده و باید اقدامات خاصی برای رفع این مشکل انجام دهید. اما در برخی موارد نیز این امکان وجود دارد که درد بعد از مدتی از بین برود و دلیل مهمی نداشته باشد.

عوامل مختلفی منجر خواهند شد که جوانان در ناحیه قفسه سینه احساس درد کنند. از جمله این عوامل می توان به مشکلات دیواره قفسه سینه ، ریفلاکس معده و غیره اشاره کرد.

دلایل درد قفسه سینه

برای درد قفسه سينه چه بخوریم؟

نیتروگلیسیرین که یک شل ‌کننده شریان بوده و خون را قادر می ‌سازد راحت‌ تر در این فضاهای باریک جریان یابد گزینه مناسبی است. آسپرین، هپارین یا داروهایی که به شکستن لخته ‌ها کمک می ‌کنند می‌توانند این لخته ها را از بین ببرند.

برای درد قفسه سينه چه قرصی بخوریم؟

نیتروگلیسیرین که یک شل ‌کننده شریان بوده و خون را قادر می ‌سازد راحت‌ تر در این فضاهای باریک جریان یابد گزینه مناسبی است. آسپرین، هپارین، داروهایی که به شکستن لخته ‌ها کمک می ‌کنند این داروها می‌توانند آن لخته را از بین ببرند.

رقیق کننده ها، داروهای سرکوب کننده اسید و داروهای ضد افسردگی. این داروها به دلیل ماهیت کاری خود به عنوان ضد انعقاد شناخته می شوند.

درد قفسه سینه و تنگی نفس

ممکن است بر اثر درد قفسه سینه دچار تنگی نفس شوید. عوامل متعددی باعث بروز همچنین علائمی می شوند که در مواقعی ممکن است بسیار مشکل ساز باشند. به عنوان مثال آسم یکی از این علل ها محسوب می شود. آسم تجمع تورم در راه های هوایی بیمار است که می تواند باعث درد قفسه سینه شود.

دلایل درد قفسه سینه

درد سينه نشانه چيست؟

احساس در در قسمت قفسه سینه یک درد ناگهانی و تیز بوده که اغلب نشان دهنده یک مشکل جدی قلبی است. احساس ناراحتی در قسمت قفسه سینه بسته به شدت، مدت، محل و کیفیت می تواند متفاوت باشد.  به غیر از حمله قلبی که به دلیل مسدود شدن ناگهانی جریان خون ایجاد می شود، درد قفسه سینه می تواند علامت بسیاری از اختلالات قلبی دیگر نیز باشد.

ببیشتر بخوانید: افتادگی دریچه میترال چیست و چه خطراتی دارد؟

سخن پایانی

در این مطلب به بررسی دلایل درد قفسه سینه پرداختیم و سعی کرده ایم اطلاعاتی را برای حل آن ارائه دهیم. درد قفسه سینه دلیلی برای نگرانی است این مشکل در فصل زمستان بیشتر می شود. دلایل مختلفی برای درد قفسه سینه وجود دارد و در بیشتر موارد این دلایل به وضوح برای بیمار شناخته نشده است.

این مشکل می تواند از یک احساس خراش شدید در قفسه سینه تا یک درد خفیف متغیر باشد. گاهی این درد به گردن و فک نیز می رسد. همچنین می تواند دلیل برخی از بیماری های قلبی باشد، بنابراین نباید آن را ساده انگاشت.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۵ از ۵
از مجموع ۴۰ رای

6 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

header22222

کلینیک تخصصی قلب و عروق دکتر ریاستی

دکتر محمد ریاستی از بهترین پزشکان متخصص قلب تهران و جزو اساتید برجسته ی هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مى باشد. ایشان دوره هاى پیشرفته ی تخصصی خود را در زمینه های مختلفی همچون آنژیوگرافی عروق کرونر قلبی و مغز، اکوی قلب اطفال و بیماریهای مادرزادی قلب و الکتروفیزیولوژی قلبی را تحت نظر اساتید برجسته گذرانده اند و تاکنون رضایت هزاران بیمار و آنژیوگرافی های موفق را در پرونده ی خود قرار داده اند. ایشان همچنین در زمینه ی بیماریهای مادرزادی قلب نیز سوابق درخشانی در مرکز طبی اطفال تهران داشته اند. دکتر ریاستی به همراه تیم مجرب کت لب و جراحی شما را در تشخیص به موقع و درمان مناسب راهنمایی می کند.

اطلاعات تماس

آدرس کلینیک: تهران، میدان هفت حوض نارمک، ضلع شمال غربی میدان، ابتدای خیابان آیت، نبش خیابان مهرانپور، ساختمان پزشکان 588
 
آدرس بیمارستان: تهرانپارس، نبش فلكه سوم، بيمارستان فوق تخصصی تهرانپارس
 
تلفن: 09373585813
 
ایمیل: drriasatii@gmail.com

تمامی حقوق برای وبسایت جناب دکتر ریاستی محفوظ می باشد

طراحی و سئو سایت توسط نبض مارکتینگ

خانه تماسدرباره ماارتباط با ما