header-logo-mobile
Search

هولتر فشار خون چیست و چه کاربردهای دارد

دست مردی که از هولتر فشار خون استفاده می کند

هولتر فشار خون دستگاهی است که برای اندازه گیری فشار خون در مدت زمان طولانی و پیوسته مورد استفاده قرار می گیرد و کارکردی مانند که  هولتر ریتم ضربان قلب را اندازه گیری می کند٫ دارد.این دستگاه وظیفه اندازه گیری و مدیریت فشار خود طی 24 ساعت را دارد و به دکتر کمک می کند تا بتواند توسط این دستگاه اقدامات بعدی را بهتر تشخیص دهد.

هولتر فشار خون یک دستگاه قابل حمل 24 ساعته ضبط فشارخون بیمار در حالتهای مختلف است. این دستگاه تغییرات فشار خون را در یک دوره 24 ساعته ثبت می کند. این دستگاه، سطح فشار خون بیمار را در محیط عادی و خارج از مطب پزشک ارزیابی می کند.

آنقدر این دستگاه کوچک است که بتوانید به زندگی عادی و فعالیت های روزمره خود ادامه دهید و حتی با آن بخوابید. این دستگاه شامل دستگاه اندازه گیری و کاف است و مقادیر ثبت شده پس از 24 ساعت با استفاده از نرم افزار مخصوص آنالیز می شود.

 

با آنالیز اطلاعات ضبط شده و مقایسه آن با پرونده پزشکی، پزشک می تواند علت افزایش یا کاهش بیماری فشار خون شما را متوجه بشود. سرانجام پزشک با فهم علت بیماری، برای پیشگیری از آسیب ها و عوارض بعدی آن روش های درمانی مناسب را پیشنهاد می نماید.

هولتر فشار خون
تصویری از پزشک متخصص درحال گرفتن فشار خون

فواید هولتر فشار خون

اندازه گیری فشار خون با دستگاه هولتر، به پزشک اجازه می دهد تا میزان عملکرد همانند انجام دادن تست ورزش و کنترل دارو های شما را ببیند.  نظارت با هولتر فشار خون در ارزیابی پاسخ بیمار به دارو های ضد فشار خون در طولانی مدت مفید است.

استفاده از این دستگاه بروز سکته مغزی، بیماری های قلبی و آسیب دیدگی اعضای بدن به دلیل فشار خون بالا در بیماران را کاهش می دهد.

مضرات هولتر فشار خون

 مانند هر دستگاه دیگری محدودیت هایی دارد. برای مثال:

 • محدودیت در دسترس بودن
 • مشکلات فنی مربوط به آموزش پزشک
 • مشکلات فنی ناشی از عملکرد نامطلوب سنسور ها
 • ناتوانی بسیاری از بیماران در تحمل کاف به مدت 24 ساعت
 • اختلال در خواب به دلیل سر و صدای ناشی از دستگاه
دستگاه هولتر فشار خون
استفاده از دستگاه هولتر فشار خون

هولتر فشار چگونه انجام می شود

دستگاه هولتر با هدف اندازه‌گیری فشارخون در عرض ۲۴ ساعت، با استفاده از ابزاری بسیار شبیه به فشارسنج سنتی، متشکل از یک فشارسنج قابل ‌حمل و اندازه کوچک که توسط بیمار استفاده می‌شود، انجام می ‌شود. این دستگاه باید یک روز کامل (به طور دقیق ۲۴ ساعت) بدون درآوردن آن استفاده شود.

اقدامات قبل از انجام هولتر فشار

قبل از قرار دادن این دستگاه دوش بگیرید، زیرا تا زمانی که دستگاه هولتر از بدن شما  برداشته نشود نمی توانید دوباره دوش بگیرید. اگر مصرف مداوم دارو دارید، لازم است از یک یا دو روز قبل دارو هایی که می توانند بر روی فشار خون تغییر ایجاد کنند را مصرف نکنید.

ببیشتر بخوانید: پرولاپس دریچه میترال چیست و چه علائمی دارد؟

همچنین از 24 ساعت قبل از تست از مصرف غذا و نوشیدنی خاصی که معمولا مصرف نمی کردید، پرهیز نمایید. بهتر است هنگام استفاده لباس راحت بپوشید و لباسی که در زیر دستگاه باقی می ماند، تا زمان باز کردن هولتر نباید خارج شود.

گرفتن فشار خون با هولتر فشار خون
گرفتن فشار خون در خانه با دستگاه هولتر فشار خون

هولتر فشار خون در منزل

همان طور که گفته شد یکی از شرایط کنترل نشدن فشار خون زمانی اتفاق می افتد که عدد اندازه گیری فشار خون بیمار در مطب و خانه مغایرت داشته باشند. این شرایط برای درصد قابل توجهی از افراد تحت درمان فشار خون بالا ممکن است رخ دهد.

همچنین فعالیت های روتین و روزمره هم بی تاثیر در این اندازه گیری نیست. بنابراین  استفاده از هولتر فشار خون بسیار بر کنترل آن در طی روز و حتی شب، برای بیمار کمک می کند.

علت استفاده از هولتر فشار خون چیست؟

بسیاری از مشکلات قلبی را فقط در حین فعالیت می توان تشخیص داد، مانند: ورزش، غذا خوردن، استرس یا حتی خواب. همچنین اندازه گیری فشار خون در کلینیک همیشه روش دقیقی برای اندازه گیری فشار خون شما نیست.

مقدار اندازه گیری فشار خون در طول روز به دلیل اضطراب، رژیم غذایی، ورزش، خواب و دارو ممکن است با کلینیک متفاوت باشد. علاوه بر این، اطلاعات و نوع آریتمی، مدت آن و ارتباط آن با علائم ذکر شده توسط بیمار (درد قلب، سرگیجه، غش و سنکوپ) مهم است.

بنابراین استفاده از این دستگاه اطلاعات دقیق تری در مورد فشار خون شما در طول زندگی روزمره به پزشک شما می دهد.

از دیگر علت های استفاده از  این دستگاه  موارد زیر است:

 • برآورد مقاومت درمانی دارو های ضد فشار خون
 • ارزیابی کلی (فیزیولوژیکی) کاهش یا افزایش فشار خون
 • تنظیم دوز تجویز شده دارو توسط پزشک یا زمان مصرف آن را بسته به الگوهای فشار خون بیمار
هولتر فشار خون
اندازه گیری فشار خون مراجع کننده توسط پزشک

هولتر فشار خون چگونه کار می کند

اندازه گیری فشار خون توسط دسنگاه هولتر فشار معمولا هر 15-30 دقیقه در روز و 30-60 دقیقه در شب اندازه گیری می شود. دستگاه با دمیدن هوا در بازوبند از طریق لوله پلاستیکی و به تدریج خالی کردن آن، فشار خون را در فواصل معینی در طول روز و شب اندازه گیری می کند.

چه زمانی باید از هولتر فشار خون استفاده کرد؟

بنابراین اندازه گیری یا نظارت 24 ساعته فشار خون می تواند قابل اعتماد تر از اندازه گیری های فردی در خانه یا مطب باشد. می توان گفت که از هولتر در مواقع زیر استفاده کنیم:

 • برای کنترل پاسخ به درمان دارویی
 • فشار خون بیمار در کلینیک طبیعی باشد ، اما در طول روز در منزل بالا باشد و یا برعکس
 • برای اهداف تحقیقاتی توسط پژوهشگران
 • زنان باردار مشکوک به فشار خون بالا در کلینیک
 • بیماران مبتلا به فشار خون مداوم
 • اختلاف قابل توجه فشار خون اندازه گیری شده در کلینیک با فشار خون ثبت شده در خانه

بیماران مبتلا به آپنه خواب، بیماری مزمن کلیوی یا دیابت دارای فشار خون بالا

هولتر فشار خون
نمایی نزدیک از یک هولتر فشار خون

قیمت هولتر فشار خون

معمولا قیمت هولتر فشارخون  بسیار بالاست و بیماران فقط برای چند روز مشخص به آن نیاز دارند. اغلب بیمارستان ها برنامه ریزی می کنند که اجاره دستگاه صورت بگیرد.

نصب هولتر فشار خون (نحوه بستن)

یک کاف استاندارد با اندازه مناسب روی بازوی شما بسته شده و این کاف به یک پمپ و رکوردر باتری دار در کمر متصل می شود. به طور خاص، این کاف در اطراف بازوی چپ بیمار قرار می‌گیرد.

هولتر فشار خون
قابلیت حمل و نقل آسان دستگاه هولتر فشار خون

دستگاه هولتر فشار خون

هولتر شامل دستگاه اندازه‌ گیری فشار، بازوبند اندازه ‌گیری فشار یا همان کاف، یک لوله، یک متر الکترونیکی و کیف نگه دارنده است. در انواع جدید تر این دستگاه، لوله پلاستیکی بلند حذف‌ شده و دستگاه اندازه‌ گیری فشار نیز کوچک ‌تر شده و روی کاف سوار شده ‌است. بنابراین عملا همراه بودن یا حمل کردن دستگاه را بسیار آسان ‌تر کرده ‌است.

 

نحوه استفاده از هولتر فشار خون

برای اینکه دستگاه به درستی کار کند، باید دقت کرد که لوله دستگاه پیچ خورده و خم نشده باشد. همچنین، درست قبل از اینکه دستگاه بخواهد فشار خون را اندازه گیری کند، بوق می زند. وقتی این اتفاق می افتد بیمار بهتر است:

 • در صورت امکان بنشیند و فعالیت شدید نداشته باشد.
 • فشارسنج را همسطح قلب خود نگه دارد تا اندازه گیری با کم ترین خطا انجام شود.
 • بازو را ثابت نگه دارد و از تکان دادن خودداری کند.
 • یک سری اطلاعات را یادداشت کند.(فعالیت، زمان اندازه گیری و مصرف دارو)

ببیشتر بخوانید: افتادگی دریچه میترال چیست و چه خطراتی دارد؟

بعد از سپری شدن مدت زمان تست شما می توانید به کلینیک مراجعه نمایید تا دستگاه باز شود. در صورتی که دستگاه را خودتان باز می کنید لازم است باتری دستگاه خارج شود تا در طول زمان بعد از آن کیسه دستگاه باد نشود.

هولتر فشار خون
اندازه گرفتن فشار خون با دستگاه هولتر در مطب

تفسیر نتایج هولتر فشار

کم یا زیاد شدن طول تست در حدود نیم یا یک ساعت معمولا تغییری در تفسیر تست ایجاد نمی کند. بعد از مدت مورد نظر برای هولتر که اغلب 24 یا 48 ساعت است، موارد اندازه گیری شده توسط دستگاه در سه قسمت، آنالیز و میانگین آنها مورد استفاده قرار می گیرد. اعداد مد نظر برای تشخیص فشارخون بالا در هر قسمت و برای آنالیز آن احتیاج به بررسی سایر عوامل و نظر پزشک معالج است.

به طور خلاصه می توانیم بگوییم فشار خون در 24 ساعت شبانه باید به صورت زیر باشد:

 • میانگین فشار خون در طول ساعات بیداری: اگر فشار سیستولی بیشتر از 135 میلی متر جیوه یا فشار دیاستولی بیشتر از 85 میلی متر جیوه باشد.
 • میانگین فشار خون در ساعات خواب: اگر فشار سیستولی بیشتر از 120 میلی متر جیوه یا فشارخون دیاستولی بیشتر از 70 میلی متر جیوه باشد.

نتیجه گیری

بنابراین هولتر فشار خون تا حد زیادی به بیماران دارای فشار خون بالا و پزشکان برای کنترل آن کمک می کند. طریقه نصب و استفاده آن بسیار ساده است.

سوالات متداول

 • نحوه استفاده از هولتر فشار خون به چه صورت می باشد؟

برای کار  باید ابتدا روی زمین یا صندلی بنشینید و سپس فشارسنج را همسطح قلب خود نگهدارید و اطلاعات اندازه گیری شده را یادداشت کنید.

 • نحوه نصب هولتر فشار خون به چه صورت می باشد؟

برای نصب باید توجه داشته باشید که این دستگاه باید به مدت 24 ساعت به شما وصل باشد تا بتواند ارزیابی دقیقی از فشار خون شما داشته باشد.

 • عوارض هولتر فشار خون چیست؟

استفاده از دستگاه هولتر عوارضی ندارد زیرا فقط فشار خون شما را در یک بازه زمانی اندازه گیری می کند.

منابع

medicum , clevelandclinic

کلینیک تخصصی قلب و عروق دکتر محمد ریاستی

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۲۰ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

header22222

کلینیک تخصصی قلب و عروق دکتر ریاستی

دکتر محمد ریاستی متخصص بیماریهای قلب و عروق و جزو اساتید برجسته ی هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مى باشد. ایشان دوره هاى پیشرفته ی تخصصی خود را در زمینه های مختلفی همچون آنژیوگرافی عروق کرونر قلبی و مغز، اکوی قلب اطفال و بیماریهای مادرزادی قلب و الکتروفیزیولوژی قلبی را تحت نظر اساتید برجسته گذرانده اند و تاکنون رضایت هزاران بیمار و آنژیوگرافی های موفق را در پرونده ی خود قرار داده اند. ایشان همچنین در زمینه ی بیماریهای مادرزادی قلب نیز سوابق درخشانی در مرکز طبی اطفال تهران داشته اند. 

اطلاعات تماس

آدرس کلینیک: تهران، میدان هفت حوض نارمک، ضلع شمال غربی میدان، ابتدای خیابان آیت، نبش خیابان مهرانپور، ساختمان پزشکان 588
 
آدرس بیمارستان: تهرانپارس، نبش فلكه سوم، بيمارستان فوق تخصصی تهرانپارس
 
تلفن: 09373585813
 
ایمیل: drriasatii@gmail.com

تمامی حقوق برای وبسایت جناب دکتر ریاستی محفوظ می باشد

طراحی و سئو سایت توسط نبض مارکتینگ

خانه تماسدرباره ماارتباط با ما