Search
Search
Close this search box.

هولتر ریتم قلب چیست و چه عوارضی دارد؟

هولتر ریتم قلب چ

هولتر ریتم، از منحصر به فرد ترین تجهیزات پزشکی و همچنین برای متخصص فشار خون در تهران به حساب می آید. این دستگاه در دو نوع برای قلب و فشار خون، طراحی شده است. دستگاه هولتر، قابلیت درمانی ندارد و تنها برای تشخیص بیماری های قلبی کاربرد خواهد داشت. این دستگاه گران قیمت، به مدت ۴۸ ساعت به بیماران اجاره داده می شود.

 

هولتر ریتم قلب چیست؟

امروزه بررسی دقیق ریتم قلب، اهمیت چشمگیری برای بیماران قلبی دارد. به همین دلیل پزشکان با استفاده از روش های مختلف، فعالیت ها و ضربان قلب بیماران را اندازه گیری می کنند. یکی از این روش ها، استفاده از هولتر ریتم قلب است.

هولتر قلب در واقع دستگاه کوچکی برای ثبت آریتمی های قلبی به حساب می آید. این دستگاه حداقل ۲۴ ساعت بر روی بدن افراد نصب می شود.

در برخی مواقع ممکن است این بازه زمانی تا دو هفته طول بکشد. این دستگاه برای تشخیص اختلالات هدایتی قلب به کار می رود. جالب است بدانید که این دستگاه توسط شخصی به نام نورمن هولتر اختراع شد. سرانجام به پاس قدردانی از این مخترع، نام او بر دستگاه قرار گرفت.

هولتر ریتم قلب چیست

عوارض هولتر قلب

دستگاه هولتر قلب را می توان دستگاهی بدون عوارض جانبی معرفی کرد. در واقع این دستگاه توسط چند الکترود به قسمت سینه بیماران متصل می شود. سپس الکترود ها ضربان قلب را در حین انجام فعالیت های روزانه به دستگاه منتقل می کنند. این فرایند ساده هیچ گونه عوارضی برای بیماران نخواهند داشت.

لازم به ذکر است که پس اتصال هولتر به پوست شما، می توانید به راحتی فعالیت های روزانه خود را انجام دهید. البته برخی افراد در قسمت نصب چسب الکترود ها دچار حساسیت می شوند. این حساسیت کاملا گذرا است و تنها قرمز شدن پوست را به همراه می آورد.

هولتر قلب در منزل

یکی از مزیت های چشمگیر هولتر ریتم قلب را می توان قابلیت استفاده از آن در منازل دانست. نصب الکترود ها بر روی پوست حتما باید توسط پزشک متخصص انجام بگیرد. پس از نصب، پزشک نظارتی بر دستگاه نخواهد داشت. به همین دلیل بیمار می تواند فعالیت های روزانه خود را در منزل انجام دهد.

البته برای بیمارانی که شرایط مراجعه به بیمارستان ها و کلینیک ها را ندارند، نصب هولتر در منزل انجام می گیرد. هولتر در زمان خواب نیز عملکرد قلب شما را در خود ذخیره می کند. توجه داشته باشید که بیمار باید علائم خود در زمان اتصال هولتر را با ذکر ساعت دقیق یادداشت کند.

پزشک با بررسی علائم یادداشت شده و علائم ثبت شده توسط هولتر، بیماری قلبی را تشخیص می دهد.

هولتر ریتم قلب
دستگاه هولتر ریتم قلب

هولتر قلب 48 ساعته

معمولا مدت زمانی نصب هولتر ریتم قلب به بیماران ۲۴ الی ۴۸ ساعت است. در این بازه زمانی ضربان دقیق قلب در حین انجام فعالیت های مختلف ضبط خواهد شد. دستگاه های هولتر امروزی ابعاد کوچکی دارند و به راحتی در جیب شلوار قرار می گیرند. به همین دلیل دستگاه هولتر در معرض دید عموم نخواهد بود.

الکترود های متصل به پوست با سیم های مخصوصی به هولتر نصب می شوند. به همین دلیل الکترود ها نیز در زیر لباس قرار می گیرند. توجه داشته باشید که در طی ۴۸ ساعت، نباید در معرض امواج مغناطیسی قرار بگیرید. همچنین الکترود ها و دستگاه هولتر ضد آب نیستند. از این جهت در این ۴۸ ساعت از حمام رفتن خودداری کنید.

 

تفسیر هولتر ریتم

در تفسیر هولتر ریتم قلب، میزان آریتمی ها مشخص می شود. پزشک متخصص نیز با بررسی دقیق آریتمی ها، می تواند به وجود یا عدم وجود بیماری قلبی پی ببرد. هولتر ها، ضربان قلب در طی فعالیت های مختلف را ضبط می کنند.

لازم به ذکر است که تفسیر هولتر قلب را سیستم های کامپیوتری انجام می دهند. به همین منظور پزشکان دستگاه هولتر را به کامپیوتر متصل می کنند. نرم افزار هولتر نیز به طور خودکار علائم ثبت شده را دسته بندی کرده و نمایش می دهد. البته تفسیر نهایی توسط پزشک انجام می گیرد.

هولتر ریتم قلب
تصویری از استفاده هولتر ریتم بر روی بدن انسان

قیمت هولتر ریتم

هولتر قلب از جمله تجهیزات گران قیمت پزشکی است. از سوی دیگر، هر بیمار تنها به مدت ۴۸ ساعت به آن نیاز دارد. به همین دلیل خریداری این دستگاه مقرون به صرفه نخواهد بود. در حال حاضر تنها  بعضی از بیمارستان ها و کلینیک ها، دستگاه های هولتر قلب را دارند.

برای اجاره این دستگاه ها لازم است تا فرم مربوطه را پر کرده و به همراه کارت شناسایی به بیمارستان تحویل دهید. پس از به پایان رسیدن بازه زمانی هولتر، باید آن را به بیمارستان تحویل دهید. بدین ترتیب می توانید تنها با پرداخت مبلغی منصفانه، از دستگاه هولتر قلب استفاده کنید.

هولتر چیست

هولتر، نام یکی از دستگاه های کاربردی پزشکی است. این دستگاه کوچک با استفاده از یک باتری فعالیت می کند. همچنین به وسیله الکترود های سیمی به بدن متصل می شود. این دستگاه، ابزاری  برای سنجش ضربان و ریتم قلب است.

به همین دلیل حداکثر به مدت ۴۸ ساعت به بدن بیماران متصل می شود. بیماران می توانند دستگاه هولتر را از گردن آویزان کنند. این دستگاه وزن کمی دارد و حمل آن آسان است.

لازم به ذکر است که فعالیت این دستگاه تنها به ضبط ضربان قلب محدود نیست. در واقع هولتر می تواند درد در قفسه سینه  و پرولاپس دریچه میترال را نیز اندازه گیری و ثبت کند. البته هولتر مانیتورینگ برای اندازه گیری فشار خون نیز کاربرد دارد. هولتر فشار خون، اختلالات فشار خون را ثبت می کند. این هولتر توسط یک نوار پلاستیکی به بازو متصل خواهد شد.

هولتر ریتم قلب
تصویری از دستگاه اندازه گیری هولتر ریتم قلب

کاربرد هولتر ریتم قلب

در ابتدا باید بدانید که هولتر، راهکاری برای تشخیص بیماری های قلبی است. به همین دلیل استفاده از هولتر راهکار درمانی نخواهد بود. اصلی ترین کاربرد این دستگاه، ثبت آریتمی ها و نامنظمی های ضربان قلب است.

از دیگر کاربرد های هولتر قلب، تشخیص ریتم غیر عادی قلب است. در این شرایط ممکن است ضربان قلب تغییری نکند. به همین دلیل پزشکان و متخصص آریتمی قلب نصب این دستگاه را توصیه خواهند کرد. ثبت تکانه های نامنظم و ثبت میزان دریافت اکسیژن توسط قلب، از دیگر کاربرد های هولتر قلب هستند.

تفاوت هولتر با نوار قلب

نوار قلب از روش های مشابه برای بررسی ریتم و ضربان غیر طبیعی قلب است. اما نوار قلب، ضربان و ریتم قلب را تنها در یک لحظه اندازه گیری می کند. به همین دلیل ممکن است بیماران در لحظه گرفتن نوار قلب، دچار آریتمی نشوند. در این شرایط استفاده از هولتر ریتم قلب ضرورت می یابد.

با استفاده از هولتر ریتم قلب، تمام فعالیت های قلب در یک بازه زمانی معین، ثبت می شوند. به همین دلیل تشخیص آریتمی ها راحت تر خواهد بود. این امر اصلی ترین تفاوت میان نوار قلب و هولتر میباشد.

هولتر ریتم قلب
نحوه کارکرد این دستگاه

چه زمانی باید از هولتر قلب استفاده کرد

تجویز هولتر قلب در شرایط مشخص برای بیمار انجام می گیرد. در واقع هنگامی که بیماران از علائم خاصی مانند تپش قلب ، نامنظمی ضربان و یا سایر علایم آریتمی رنج ببرند، هولتر ریتم قلب توصیه می شود. یکی از این علائم، وجود درد شدید در قفسه سینه است. بسیاری از بیماران قلبی، در زمان های مخصوصی، دچار نفس تنگی نیز می شوند.

سرگیجه مداوم، از دیگر علائم وجود آریتمی در افراد است. در این شرایط ضربان قلب فرد نامنظم می شود. به همین دلیل باید از هولتر استفاده شود. در صورتی که افراد بدون دلیل مشخص غش کنند و یا بیهوش شوند، استفاده از هولتر قلب ضرورت می یابد.

از هولتر ریتم قلب برای تشخیص چه بیماری هایی استفاده می شود

از جمله مهم ترین بیماری هایی که به هولتر قلب نیاز دارد، آریتمی است. آریتمی انواع مختلفی دارد که به طور کامل توسط دستگاه هولتر مشخص می شوند. هولتر قلب برای تشخیص حمله قلبی افراد نیز ضروری خواهد بود. برخی از افراد بدون داشتن بیماری قلبی، دچار نامنظمی در ضربان قلب می شوند.

در این شرایط، هولتر می تواند علت بروز این علائم را مشخص کند. از هولتر ها برای تشخیص بیماری تاکی کاردی نیز استفاده می شود. امروزه بسیاری از پزشکان برای تشخیص فیبریلاسیون دهلیزی، از هولتر ها استفاده می کنند. بررسی تاثیر دارو ها بر فرد بیمار نیز، با استفاده از هولتر انجام می گیرد.

 

دستگاه هولتر ریتم قلب چیست

دستگاه هولتر قلب، یک مانیتور کوچک است که برای تشخیص بیماری های قلبی کاربرد دارد. الکترود های این دستگاه مشابه با الکترود های الکتروکاردیوگرام است. این دستگاه مزیت های چشمگیری دارد که می توان به ابعاد کوچک و وزن سبک آن اشاره کرد.

به همین دلیل با عنوان الکتروکاردیوگرافی سر‌پا‌یی یا پورتابل شناخته می شود. استفاده از این دستگاه هیچ دردی در قفسه سینه بیماران ایجاد نخواهد کرد. از این جهت هرگونه احساس درد در قفسه سینه، مربوط به آریتمی های قلبی خواهد بود.

هولتر ریتم
نحوه قرار گرفتن هولتر ریتم قلب بر روی بدن

طریقه نصب دستگاه هولتر ریتم قلب

دستگاه هولتر ریتم قلب در کلینیک تخصصی قلب تحت نظر پزشک متخصص نصب می گردد. قبل از این قرار و نصب هولتر ریتم حمام کنید.الکترودها را نمی توان جدا کرد. بنابراین بعد از شروع مانیتورینگ باید خشک نگه داشته شوند. سنسورها (الکترودها) روی قفسه سینه قرار گرفته می شوند.

 این الکترودها ضربان قلب را تشخیص می دهند. آنها به اندازه یک سکه کوچک می باشند. اگر روی سینه تان مو داشته باشید، مقداری از آن تراشیده می شود تا مطمئن شده که الکترودها می چسبند.

سیم های متصل به الکترودها به دستگاه ضبط مانیتور هولتر قلب متصل می شوند. اندازه دستگاه هولتر ریتم تقریبا به اندازه یک دستگاه کارتخوان است. هنگامی که مانیتور هولتر نصب شد و دستورالعمل هایی در مورد نحوه پوشیدن آن دریافت نمودید، می توانید کلینیک را ترک کرده و به فعالیت های روزمره بازگردید.

نحوه کار با دستگاه هولتر ریتم و دستگا بروی بدن فردی نصب شده است

نکات مهم در طی مانیتورینگ دستگاه هولتر  ریتم قلب

مانیتور دستگاه هولتر ریتم معمولا برای 1 تا 2 روز پوشیده می شود. در این مدت، دستگاه تمام ضربان های قلب را ثبت می کند.هولتر ریتم بدون درد و غیرتهاجمی است. حسگرها (الکترودها) و سیم ها را می توان زیر لباس پنهان نمود. دستگاه بر روی کمربند بسته شده یا به بند متصل می شود.

مانیتور هولتر را در نیاورید، آن را باید در تمام مدت ضبط، حتی در هنگام خواب، پوشید. آب می تواند به مانیتور هولتر آسیب برساند.در تمام مدتی که مانیتور هولتر دارید شنا نکنید، دوش نگیرید یا حمام نکنید. اگر یک مانیتور هولتر بی سیم دارید، نحوه قطع و وصل مجدد حسگرها و مانیتور به شما نشان داده می شود تا بتوانید دوش بگیرید یا حمام کنید.

در حال استفاده از دستگاه هولتر ریتم مانیتور ، می توانید بیشتر فعالیت های روزانه را انجام دهید، مگر اینکه پزشکتان چیز دیگری به شما بگوید. به شما فرمی داده شود تا فعالیت ها و علائم خود را ثبت کنید. توجه به این نکته که آیا و در چه زمانی علائم زیر را دارید بسیار مهم است:

یادداشت کنید که چه فعالیت هایی  را در چه ساعتی انجام می دهید.

علت بوق زدن دستگاه هولتر ریتم

هنگامی که تکنسین دستگاه هولتر ریتم را نصب نمود، هولتر مانیتور 3 بار بوق می زند. مانیتور حدود 10 دقیقه بعد 1 بار دیگر بوق می زند. بسته به سطح سر و صدای اطراف جایی که هستید، ممکن است این بوق را بشنوید یا نه. مانیتور دارای یک چراغ سبز بوده که در طول دوره نظارت در فواصل نسبتا تصادفی چشمک می زند. این نور نشان دهنده ریتم قلب شما نیست.

 بیماران اغلب در شب، هنگام آماده شدن برای خواب متوجه چشمک زدن آن می شوند. نگران نباشید، این نور چشمک زن طبیعی است. در صورت بروز هرگونه مشکل در تجهیزات، لطفا به تکنسین اطلاع دهید. اگر علائمی را تجربه کردید، (حتی اگر مختصر یا خفیف باشند) باید علائم و زمان را در یک دفترچه ویژه ای که به شما داده شده یا روی کاغذ یادداشت کنید.

نحوه کار با دستگاه هولتر ریتم و دستگا بروی بدن فردی نصب شده است

تفسیر نتیجه هولتر قلب

دستگاه هولتر ریتم مانیتور تصویری از فعالیت قلب شما در 24 یا 48 ساعت ارائه می دهد. مانیتورینگ می تواند به پزشکتان کمک کند تا علت مشکل قلبی که در EKG نشان داده نشده را تشخیص دهد.

 هنگامی که به فعالیت های عادی خود می پردازید، دستگاه هولتر، ریتم قلب را مانیتور می کند. بدین ترتیب پزشکتان تشخیص می دهد، چه چیزی باعث لرزش قلب، ضربان قلب یا سرگیجه شما می شود. این نوع آزمایش بدون درد است.

پزشکتان نتایج آزمایش مانیتور هولتر قلب را بررسی کرده و آنها را با شما در میان می گذارد. اطلاعات حاصل از آزمایش مانیتور هولتر می تواند به پزشکتان بگوید که آیا مشکل قلبی دارید و آیا داروهای قلبی که در حال حاضر مصرف می کنید مؤثر هستند یا خیر.

 اگر در حین استفاده از مانیتور هیچ ریتم قلب نامنظمی نداشتید، پزشکتان هولتر مانیتور بی سیم یا یک ضبط کننده رویداد را توصیه می کند، که هر دو را می توان طولانی تر از هولتر مانیتور استاندارد پوشید. ضبط کننده های رویداد مشابه مانیتورهای هولتر هستند. و معمولا هنگام احساس علائم از شما می خواهند دکمه ای را فشار دهید. انواع مختلفی از ضبط کننده رویداد وجود دارد.

نتایج ممکن است نشان دهد که مانیتور هولتر قلب اختلال ریتم قلب (آریتمی) را تشخیص داده باشد؛ مانند:

  • فیبریلاسیون دهلیزی
  • برادی کاردی
  • تاکی کاردی
  • انقباضات زودرس بطنی (PVCs)

پزشکتان مراحل بعدی را با شما در میان خواهد گذاشت. ممکن است به داروهای ریتم قلب یا آزمایشات بیشتر نیاز داشته باشید.

خطرات هولتر ریتم قلب

لازم است بدانید که آب نبایدبه دستگاه هولتر نفوذ کند. به همین دلیل از حمام کردن و شنا کردن در این بازه زمانی خودداری کنید. دستگاه هولتر قلب هیچ گونه خطری به همراه ندارد. اتصال این دستگاه به بدن نیز دردناک نخواهد بود.

البته ممکن است پوست بیماران در محل نصب الکترودها، دچار قرمزی و خارش شود. این امر یک فرایند طبیعی است و پس از برداشتن الکترود ها، عوارض آن ها نیز از بین خواهد رفت. لازم به ذکر است که در صورت مشاهده حساسیت در محل الکترود ها، به پزشک اطلاع دهید.

 

نتیجه گیری

هولتر ریتم قلب، دستگاهی کاربری برای تشخیص انواع بیماری های قلبی است. این دستگاه توسط پزشکان متخصص به بدن فرد بیمار متصل می شود. در یک بازه زمانی ۴۸ ساعته، تمام علائم قلبی نظیر ریتم و ضربان قلب در حافظه دستگاه ثبت خواهد شد.

سپس پزشک متخصص اطلاعات دستگاه را با کامپیوتر آنالیز می کند. این دستگاه باید توسط پزشک قلب و عروق تجویز شود. به همین دلیل از استفاده خودسرانه آن خودداری کنید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۳ از ۵
از مجموع ۴۱ رای

3 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

header22222

کلینیک تخصصی قلب و عروق دکتر ریاستی

دکتر محمد ریاستی از بهترین پزشکان متخصص قلب تهران و جزو اساتید برجسته ی هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مى باشد. ایشان دوره هاى پیشرفته ی تخصصی خود را در زمینه های مختلفی همچون آنژیوگرافی عروق کرونر قلبی و مغز، اکوی قلب اطفال و بیماریهای مادرزادی قلب و الکتروفیزیولوژی قلبی را تحت نظر اساتید برجسته گذرانده اند و تاکنون رضایت هزاران بیمار و آنژیوگرافی های موفق را در پرونده ی خود قرار داده اند. ایشان همچنین در زمینه ی بیماریهای مادرزادی قلب نیز سوابق درخشانی در مرکز طبی اطفال تهران داشته اند. دکتر ریاستی به همراه تیم مجرب کت لب و جراحی شما را در تشخیص به موقع و درمان مناسب راهنمایی می کند.

اطلاعات تماس

آدرس کلینیک: تهران، میدان هفت حوض نارمک، ضلع شمال غربی میدان، ابتدای خیابان آیت، نبش خیابان مهرانپور، ساختمان پزشکان 588
 
آدرس بیمارستان: تهرانپارس، نبش فلكه سوم، بيمارستان فوق تخصصی تهرانپارس
 
تلفن: 09373585813
 
ایمیل: drriasatii@gmail.com

تمامی حقوق برای وبسایت جناب دکتر ریاستی محفوظ می باشد

طراحی و سئو سایت توسط نبض مارکتینگ

خانه تماسدرباره ماارتباط با ما