header-logo-mobile
Search

تست ورزش یا تست استرس قلب چیست؟

تست ورزش

تست ورزش قلب یا همان تست استرس، آزمایشی است که طی آن میزان سلامت قلب و میزان ابتلا به بیماری های قلبی را مشخص می کند. در بسیاری از مواقع هنگامی که انسدادی در قلب و عروق ایجاد می شود بیمار در حالت استراحت مشکلی را احساس نمی کند و زمانی مشکل احساس می شود که وی در حال فعالیت باشد.

در چنین زمانی قلب باید در شرایط فعالیت بدنی مورد آزمایش قرار بگیرد. با استفاده از تست ورزش پزشک می تواند با در نظر گرفتن درمان مناسب، مانع از بروز مشکلات و خطرات احتمالی در آینده شود. متخصص قلب و عروق با استفاده از تست ورزش می تواند تغییراتی که هنگام استراحت قابل مشاهده نیستند را با تست ورزش مشاهده نماید.

تست ورزش یا تست استرس قلب چیست؟

تست ورزش نحوه عملکرد قلب شما را در حین فعالیت بدنی نشان می دهد. ورزش باعث می شود قلب شما قوی تر و سریع تر پمپاژ کند. به همین دلیل این تست مشکلات مربوط به جریان خون در قلب شما را نشان می دهد. این تست معمولا شامل راه رفتن روی تردمیل یا دوچرخه ثابت است.

ببیشتر بخوانید: بهترین متخصص اکو قلب تهران

البته در حین انجام این فعالیت ها ضربان قلب، فشار خون و تنفس و مهمتر از همه نوار قلب شما کنترل می شود. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر با تست ورزش آشنا شویم.

تست ورزش قلب

تست ورزش چه چیزی را نشان میدهد؟

متخصصان قلب تست استرس قلب را به منظور موارد زیر تجویز می کنند:

 • تعیین اثربخشی درمان دارویی
 • شناسایی احتمال ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب و حمله قلبی
 • ارزیابی شدت بیماری دریچه های قلب
 • پیدا کردن علت عدم تحمل ورزش
 • یافتن دلیل احساس تنگی نفس یا خستگی شدید در حین فعالیت بدنی
 • تشخیص بیماری های قلبی، عروقی و ریوی
 • میزان کارکرد قلب و ریه ها
 • جهت اکی عمل قبل از انجام جراحی های دیگر

تست ورزش

تست ورزش

قلب در زمان استراحت نسبت به هنگام ورزش به طور متفاوتی کار می کند. تست ورزش چگونگی عملکرد قلب شما را در طول فعالیت هایی که باعث می شوند قلب سخت تر کار کند بررسی می کند.

اصطلاح استرس برای تشخیص تفاوت پمپاژ قلب بین حالت استراحت و فعالیت استفاده می شود. مهم ترین این تست ها، تست ورزش است. در تست ورزش بیمار در حالی که به دستگاه نوار قلب متصل است روی تردمیل قرار می گیرد.

با افزایش فعالیت در طول تست، اکسیژن بیشتری مورد نیاز بوده و قلب با پمپاژ بیشتر خون پاسخ می دهد. همچنین به پزشکان کمک می کند تا محدودیت های ورزشی هر بیمار را بدانند.

 

مزایای تست ورزش

مزایایی که تست ورزش می تواند برای بیمار داشته باشد عبارتند از:

 • تشخیص بیماری عروق کرونر
 • تشخیص مشکلات ریتم قلب (آریتمی)
 • چک کردن قلب پیش از جراحی و اکی عمل
 • کم هزینه بودن
 • صحت نتیجه
 • کوتاه بودن تست ورزش

 تست استرس قلب

اقدامات قبل از تست ورزش کدامند؟

بهتر است از 2ساعت  قبل از تست ورزش غذا نخورید، مایعات ننوشید یا سیگار نکشید. بهتر است در روز انجام تست از مصرف کافئین خودداری کنید.

حتما از پزشک خود بپرسید که ادامه مصرف داروهای تجویزی و بدون نسخه، بی خطر است یا خیر. برخی از داروها ممکن است با تست استرس تداخل داشته باشند.

ببیشتر بخوانید: آنژیوگرافی قلب چیست و چگونه انجام می شود؟

لباس راحت و کفش پیاده روی بپوشید یا همراه داشته باشید. اگر قادر به ورزش نیستید، دارویی را از طریق IV دریافت خواهید کرد که اثر ورزش را بر قلب شما تقلید می کند.

اسکن قلب یا تست ورزش

به طور دقیق نمی توان به این موضوع اشاره کرد که اسکن قلب بهتر است یا تست ورزش. زیرا هر کدام از این ها روش ها، مزیت های داشته و در مواردی به کار می رود. توصیه می شود در این رابطه حتما به پزشک متخصص قلب و عروق مراجعه کنید تا بهترین و مناسب ترین روش برای شما را تشخیص دهد.

هزینه تست ورزش قلب

معمولا دو هزینه اصلی مرتبط با تست ورزش وجود دارند. این هزینه ها شامل یک هزینه برای خود آزمون و یک هزینه جهت تجزیه و تحلیل نتایج می باشد. بیمارانی که دارای بیمه پزشکی هستند بیمه درمانی ممکن است بخشی یا تمام هزینه های تست استرس را پوشش دهد. برای جزئیات پوشش بیمه میتوانید با شماره 09373585813 منشی کلینیک تماس بگیرید.

تست ورزش قلب روی تردمیل

مدت زمان تست ورزش

هنگامی که قلب در حالت استراحت است، احتمال دارد انسداد رگ قلب با نوار قلب تنها یا EKG قابل تشخیص نباشد. ولی هنگامی که قلب فعالیت می کند، پمپاژ آن شدید تر شده و تشخیص انسداد عروق کرونر یا سایر مشکلات قلبی را آسان تر می سازد. در حالی که خود تست ورزش معمولا کمتر از 15 دقیقه طول می کشد، احتمالا ویزیت دکتر در مجموع تا دو ساعت خواهد بود.

دستگاه تست ورزش

مثبت بودن تست ورزش قلب به چه معنی است؟

در یک تست استرس، افت فشار خون یا تغییرات نوار قلب مانند فرورفتگی های بزرگ قطعه   ST، یا سایر تغییراتی که در نوار قلب ایجاد میشود نتایج آزمایش را مثبت می کنند. بدین معنی که احتمال تنگی عروق قلب بسیار زیاد است و ممکن است نیاز به انجام آنژیوگرافی باشد.

عوارض تست ورزش

با توجه به اینکه تست ورزش تحت نظارت و مانیتورینگ کامل قلبی انجام میشود هیچگونه خطری ندارد و حتی در دوران بارداری نیز به راحتی قابل انجام است.

نحوه خواندن تست ورزش قلب

رویکرد کلی برای تست استرس توسط کالج قلب آمریکا و انجمن قلب آمریکا، موارد زیر را نشان می دهد:

تست ورزش با تردمیل: حساسیت 73-90٪، ویژگی 50-74٪

تعیین احتمال بیماری و تفسیر نتایج تست، مستلزم ادغام احتمال پیش از آزمون بیمار با حساسیت و ویژگی آزمون است. دلیل این امر مقایسه وضعیت جریان کرونری بیمار، قبل و بعد از ورزش می باشد.

تست قلب

تست ورزش قلب در خانه

یک مطالعه توسط انجمن قلب و عروق اروپا نشان داده که می توانید سلامت قلب خود را با مدت زمان بالا رفتن از چهار طبقه، ارزیابی کنید. دکتر ژسوس پتیرو، نویسنده این مطالعه توضیح می دهد نباید بالا رفتن از چهار طبقه بیش از 1 و نیم دقیقه طول بکشد.

ببیشتر بخوانید: هولتر ریتم قلب چیست و چه عوارضی دارد؟

در این صورت سلامتی شما در حد مطلوب نبوده و بهتر است با پزشک مشورت کنید. در این مطالعه افرادی که زمان کمتری برای بالا رفتن از پله ها صرف می کردند، ظرفیت ورزش بیشتری داشتند. این ظرفیت به نوبه خود با نرخ مرگ و میر کمتر مرتبط بوده است.

تست ورزش قلب برای چیست؟

تست های ورزش به دلایل مختلفی مانند ارزیابی تناسب اندام، ارزیابی ضربان قلب و پاسخ فشار خون به استرس یا همان فشار فیزیکی انجام می شوند. همچنین در این آزمایش به بررسی علائمی مانند ناراحتی قفسه سینه، تنگی نفس و تشخیص شرایطی مانند انسداد عروق کرونر می پردازند.

تست ورزش قلب چگونه انجام می شود؟

یک پرستار یا تکنسین سیم های الکترود را روی سینه، پاها و بازوهای شما قرار می دهد. این سیم ها حسگرها را به کامپیوتر جهت ثبت فعالیت الکتریکی قلب شما، متصل می کنند.

سپس روی تردمیل یا دوچرخه ثابت به آرامی شروع به ورزش می کنید. با ادامه آزمایش، تمرین سخت تر خواهد شد.

تست ورزش روی تردمیل

اکو بهتر است یا تست ورزش؟

اکوکاردیوگرام یک معاینه استاتیک دقیق از چهار حفره قلب است. در طول معاینه، امواج اولتراسوند از یک کاوشگر دستی تصاویری از دریچه ها و حفره های قلب ایجاد می کنند. این تصاویر به ما امکان ارزیابی ضربان و پمپاژ قلب شما را می دهند. داپلر را می توان در طول آزمایش برای ارزیابی جریان خون در قلب استفاده کرد.

جریان خون اغلب به صورت تصاویر رنگی در حال جریان، در مانیتور دیده می شود. اگر بیمار مبتلا به CHD (بیماری عروق کرونر قلب) تشخیص داده شود برای معاینه بیشتر ممکن است تست استرس اکو را توصیه کنند.

کدام ورزش برای سلامت دستگاه قلب و عروق موثر است؟

همیشه سوال بوده که با وجود بیماری قلبی چه ورزش‌هایی مناسب است؟ به‌ یاد داشته‌ باشید که ورزش‌های سنگین که فشار زیادی به‌شما متحمل شود، برای‌شما مضر است.ازجمله ورزش‌های مفیدی که می‌توانید انجام دهید پیاده‌ روی است. پیاده‌ روی هر روزه در مدت مشخص برای بدن شما بسیار مفید می‌باشد. اما باید بدانید که این ورزش باید طوری باشد که بدن شما را گرم کرده و ضربان قلبتان، بالا رود.

جمع بندی

کلینیک دکتر ریاستی با بهره مندی از متخصصین مجرب و بروزترین تجهیزات پزشکی، قادر به انجام انواع بررسی های قلبی است. تست ورزش از جمله تست های قابل انجام در این کلینیک می باشد. تمامی تست ها طبق متدهای رسمی پزشکی انجام می شوند. هزینه این تست ها مقرون به صرفه بوده و مشمول حق بیمه نیز خواهند شد.

منابع

cnet , vacardio

کلینک تخصصی قلب و عروق دکتر محمد ریاستی

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۸ از ۵
از مجموع ۲۵ رای

22 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

header22222

کلینیک تخصصی قلب و عروق دکتر ریاستی

دکتر محمد ریاستی متخصص بیماریهای قلب و عروق و جزو اساتید برجسته ی هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مى باشد. ایشان دوره هاى پیشرفته ی تخصصی خود را در زمینه های مختلفی همچون آنژیوگرافی عروق کرونر قلبی و مغز، اکوی قلب اطفال و بیماریهای مادرزادی قلب و الکتروفیزیولوژی قلبی را تحت نظر اساتید برجسته گذرانده اند و تاکنون رضایت هزاران بیمار و آنژیوگرافی های موفق را در پرونده ی خود قرار داده اند. ایشان همچنین در زمینه ی بیماریهای مادرزادی قلب نیز سوابق درخشانی در مرکز طبی اطفال تهران داشته اند. 

اطلاعات تماس

آدرس کلینیک: تهران، میدان هفت حوض نارمک، ضلع شمال غربی میدان، ابتدای خیابان آیت، نبش خیابان مهرانپور، ساختمان پزشکان 588
 
آدرس بیمارستان: تهرانپارس، نبش فلكه سوم، بيمارستان فوق تخصصی تهرانپارس
 
تلفن: 09373585813
 
ایمیل: drriasatii@gmail.com

تمامی حقوق برای وبسایت جناب دکتر ریاستی محفوظ می باشد

طراحی و سئو سایت توسط نبض مارکتینگ

خانه تماسدرباره ماارتباط با ما