Search
Search
Close this search box.

تست ورزش و اکو قلب کدام بهتر است؟

تست ورزش و اکو قلب

متخصصان قلب اغلب به بیماران توصیه می کنند تا یک سری آزمایش های تشخیصی برای درک بهتر وضعیت قلب انجام دهند. از مهم ترین آزمایش های تشخیص بیماری قلبی می توان به تست ورزش و اکو قلب اشاره کرد.

این آزمایش ها به تشخیص درست بیماری قلبی در کوتاه ترین زمان ممکن کمک بسیار زیادی می کنند. با این وجود، بیماران نیز باید اطلاعات کامل و درستی در مورد دلیل انجام این آزمایش ها و آماده سازی قبل از انجام داشته باشند. اگر هنوز مطمئن نیستید که اکو قلب بهتر است یا تست ورزش، با ما همراه باشید.

فرایند اکو قلب روی بیمار توسط پزشکی انجام می شد

تست ورزش و اکو قلب چرا انجام می شود؟

اکو قلب، یک آزمایش استاتیک دقیق از چهار حفره قلب به شمار می رود. در این آزمایش، تصاویری از دریچه ها و حفره های قلب توسط امواج فراصوت ارسال شده از یک پروب دستی به دست می آیند. در اکو قلب تهران به کمک این تصاویر می توان ضربان و پمپاژ قلب را بررسی کرد.

از یک دوپلر می توان برای ارزیابی جریان خون در قلب استفاده کرد. جریان خون اغلب به صورت تصاویر رنگی در قلب نشان داده می شود. تست ورزش و اکو قلب معمولاً برای بیمارانی توصیه می شود که با درد قفسه سینه، تنگی نفس و سوفل قلب و یا برای مشاوره قلب قبل از انجام جراحی های سایر اعضای بدن به متخصص مراجعه می کنند.

تست ورزش یا استرس تست، یک آزمایش دینامیکی برای بررسی عملکرد قلب به حساب می آید. این تست، وضعیت قلب در هنگام انجام فعالیت ورزشی را ارزیابی می کند. فعالیت ورزشی، پمپاژ قلب را سریع تر و سخت تر می کند. از این آزمایش معمولاً برای نشان دادن مشکلات مرتبط با جریان خون در قلب استفاده می شود.

تست ورزش معمولاً با راه رفتن روی تردمیل یا کار با دوچرخه ثابت انجام می شود. در طول آزمایش، ریتم قلب، فشار خون و تنفس بیمار تحت نظر قرار می گیرد. از تست ورزش به منظور تصمیم گیری در مورد روش درمان، ارزیابی اثربخشی درمان و شرایط قلب استفاده می شود.

انجام فرایند تست ورزش توسط بیکار در حضور پزشک

تفاوت تست ورزش با اکو قلب

یکی از تفاوت های اصلی تست ورزش و اکو قلب در نحوه انجام آن هاست. در اکو قلب، الکترودهایی به بدن بیمار وصل می شوند و با حرکت پروب روی سینه، تصاویری از قلب روی مانیتور به نمایش در می آیند. برای تست ورزش، بیمار در حالی که الکترود به سینه اش وصل شدـه است، روی تردمیل راه می رود.

از دیگر تفاوت های این دو آزمایش می توان به نوع آمادـه سازی قبل از آزمایش اشاره کرد. اکو قلب نیازی به آمادگی قلبی ندارد و حدود 15 دقیقه به طول می انجامد. اما بیمار پیش از تست ورزش باید دستورالعمل های زیر را رعایت کند:

  • قطع غذا و نوشیدنی ها
  • عدم مصرف کافئین یا تنباکو چند ساعت قبل از تست
  • در جریان گذاشـتن پزشک در مورد حساسیت های دارویی
  • نوع داروهای مصرفی ازجمله ویتامین ها، داروهای گیاهی یا داروهای با و بدون نسخه

فرایند اکو قلب روی بیمار توسط پزشکی انجام می شد

معایب اکو قلب و تست ورزش

همانطور که گفتـه شد، هر دو آزمایش برای تشخیص دقیق تر پزشک طراحی شدـه اند. با این وجود، خطرات ناشی از انجام آن ها بر اساس شرایط هر فرد تعیین می شوند. مشورت با پزشک می تواند بیمار را در جریان تمام خطرات احتمالی و معایب هر دو روش قرار دهد.

به طور کلی، تست ورزش و اکو قلب با هیچ خطر جدی برای بیمار همراه نیست. در مقابل، تست ورزش باعث بروز علائم ناشی از استرس وارد شدـه بر قلب می شود. این علائم عبارتند از افزایش فشار خون،دلایل درد قفسه سینه، سرگیجه، حالت تهوع، ضربان نامنظم قلب و حتی حمله قلبی.البته خیلی مواقع پزشک به دنبال این است که این شرایط را برای بیمار ایجاد کند تا وضعیتهای خطرناک و ریسک سکته را در زیر مانیتور ببیند.  بررسی دقیق وضعیت بیمار در طول تست ورزش می تواند مانع از بروز این علائم شود.

علاوه بر این، برای افرادی که قادر به انجام فعالیت فیزیکی نیستند، تست ورزش با مصرف دارویی انجام می شود که ضربان قلب را افزایش می دهد. این دارو می تواند در بسیاری از افراد موجب حساسیت دارویی شود.

دستگاه تردمیل برای تست ورزش

سخن پایانی

تست ورزش و اکو قلب هر دو برای تشخیص بیماری قلبی بکار می روند. از این دو آزمایش برای بررسی شرایط قلب در وضعیت های مختلف استفاده می شود. در نتیجه، هر دو آزمایش می توانند به پزشک در تصمیم گیری در مورد نوع درمان کمک کنند. خطرات احتمالی اکو قلب و تست ورزش با توجه به شرایط هر فرد متفاوت است.

به این نکته توجه داشته باشید که پزشک هر یک از این دو آزمایش را با توجه به شرایط خاص هر بیمار تجویز می کند. در نتیجه، نمی توان گفت کدامیک از این دو آزمایش بهتر هستند. آیا تاکنون اکو قلب و تست ورزش انجام دادـه اید؟ تجربه خود را در بخش نظر با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

  • تست ورزش چیست و چه هدفی دارد؟

تست ورزش یک فرآیند تشخیصی است که هنگامی که فرد در حین فعالیت ورزشی است، عملکرد قلب و عروق و سیستم تنفسی را مورد بررسی قرار می‌دهد. هدف اصلی این تست، ارزیابی وضعیت قلبی و عروقی فرد در حین و پس از فعالیت ورزشی است.

  • آیا برای انجام تست ورزش یا اکو قلب نیاز به آمادگی خاصی دارم؟

بله، برای انجام تست ورزش، شما ممکن است نیاز به آمادگی خاصی داشته باشید. پزشک شما ممکن است قبل از تست ورزش، دستورات خاصی از جمله خالی معده بودن، قطع مصرف داروهای خاص و استراحت کافی را به شما بدهد. در مورد اکو قلب نیز، نیاز به آمادگی خاصی ندارید و معمولاً می‌توانید در روز تعیین شدـه برای انجام این آزمایش به مرکز پزشکی مراجعـه کنید.

منابع

Mayoclinic, vacardio

دکتر ریاستی

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۸ از ۵
از مجموع ۱۰ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

header22222

کلینیک تخصصی قلب و عروق دکتر ریاستی

دکتر محمد ریاستی از بهترین پزشکان متخصص قلب تهران و جزو اساتید برجسته ی هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مى باشد. ایشان دوره هاى پیشرفته ی تخصصی خود را در زمینه های مختلفی همچون آنژیوگرافی عروق کرونر قلبی و مغز، اکوی قلب اطفال و بیماریهای مادرزادی قلب و الکتروفیزیولوژی قلبی را تحت نظر اساتید برجسته گذرانده اند و تاکنون رضایت هزاران بیمار و آنژیوگرافی های موفق را در پرونده ی خود قرار داده اند. ایشان همچنین در زمینه ی بیماریهای مادرزادی قلب نیز سوابق درخشانی در مرکز طبی اطفال تهران داشته اند. دکتر ریاستی به همراه تیم مجرب کت لب و جراحی شما را در تشخیص به موقع و درمان مناسب راهنمایی می کند.

اطلاعات تماس

آدرس کلینیک: تهران، میدان هفت حوض نارمک، ضلع شمال غربی میدان، ابتدای خیابان آیت، نبش خیابان مهرانپور، ساختمان پزشکان 588
 
آدرس بیمارستان: تهرانپارس، نبش فلكه سوم، بيمارستان فوق تخصصی تهرانپارس
 
تلفن: 09373585813
 
ایمیل: drriasatii@gmail.com

تمامی حقوق برای وبسایت جناب دکتر ریاستی محفوظ می باشد

طراحی و سئو سایت توسط نبض مارکتینگ

خانه تماسدرباره ماارتباط با ما