Search
Search
Close this search box.

آنژیوگرافی قلب چیست و چگونه انجام می شود؟

آنژیوگرافی قلب از طریق دست

آنژیوگرافی قلب یکی از تست های شناسایی بیماری های قلبی می باشد که در این روش از دستگاه آنژیوگرافی برای بررسی عروق کرونر و مشاهده میزان گرفتگی و تنگی این رگ ها استفاده می شود. عروق کرونر به رگ های منتهی به قلب گفته می شود که وظیفه آنها رساندن اکسیژن و مواد معدنی به قلب است.

اگر در مسیر این رگها (عروق کرونری) چربی های رسوب کند و باعث تنگ شدن رگهای کرونری شود، جریان خون به سمت قلب کاهش پیدا می کند که برای سلامتی مضر می باشد.

آنژیوگرافی قلب چیست؟

کاتتریزاسیون قلبی یکی از روش هایی است که به عنوان تشخیصی تهاجمی شناختـه شدـه و می تواند اطلاعات مهمی درباره قلب، ساختار و عملکرد آن بیان کند. آنژیوگرافی قلب برای بررسی عروق کرونری صورت می گیرد. معمولاً برای رسیدن به چنین اطلاعاتی باید عکس های پویا با اشعه ایکس از قلب شما گرفتـه شود.

هدف از این روش این است که ببیند آیا عروق کرونر شما باریک یا مسدود شده ‌اند؟ همچنین باید به دنبال ناهنجاری ‌های عضله قلب یا دریچه ‌های آن گشت.  هر فردی ممکن است به چنین عارضه ای مبتلا شود. به همین دلیل مهم است با آشنا شدن با علائم، این بیماریها را درمان نمود.

نحوه انجام آنژیوگرافی قلب

آنژیوگرافی قلب چقدر طول میکشد؟

پس از انجام کاتتریزاسیون قلب و آنژیوگرافی عروق کرونر، نبض و فشار خون شما بررسی و ثبت می شود. اگر کاتتر در کشاله ران شما قرار داده شده باشد، پرستار ممکن است تا 10 دقیقه فشار وارد کند تا پس از برداشتن کاتتر و غلاف، خونریزی را متوقف کند.

بیشتر بخوانید: تست ورزش قلب چیست و چرا برای سلامتی قلب مهم است؟

اگر کاتتر در مچ دست شما قرار داده شده باشد، ممکن است یک کاف کوچک تحت فشار در اطراف مچ شما قرار داده شود. فشار به تدریج در طی چند ساعت کاهش می یابد. در صورت آنژیوگرافی از دست شما میتوانید فوراً بنشینید و حتی ممکن است بتوانید بلافاصله بعد از آن راه بروید. به طور کلی زمان کوتاهی برای آنژیوگرافی قلب در نظر گرفته می شود.

آنژیوگرافی قلب

آنژیوگرافی قلب از طریق دست

معمولاً کسانی که آنژیوگرافی قلب را از طریق دست انجام می دهند، می توانند سریعتر مرخص شوند. اکثر مردم می‌ توانند در همان روزی که این عمل انجام می‌شود به خانه بروند. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که در صورت بروز هر گونه مشکل، یک نفر یک شب در کنار شما می ماند.

اکثر افراد یک روز یا بیشتر پس از انجام عمل ممکن است کمی احساس خستگی کنند و یا محل زخم تا یک هفته دردناک باشد که امری طبیعی است. هرگونه کبودی ممکن است تا 2 هفته ادامه داشته باشد. بعد از عمل از طریق دست، پرستار باید میزان خونریزی شما را بررسی کند تا در صورت لزوم، به شما اجازه مرخص شدن دهد.

آنژیوگرافی قلب از دست

آنژیوگرافی قلب از طریق پا

معمولاً کسانی که آنژیوگرافی قلب را از طریق پا انجام می دهند، کمی دیرتر مرخص میشوند. اکثر مردم می‌ توانند در همان روزی که این عمل انجام می‌شود به خانه بروند. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که در صورت بروز هر گونه مشکل، یک نفر یک شب در کنار شما می ماند.

اکثر افراد یک روز یا بیشتر پس از انجام عمل ممکن است کمی احساس خستگی کنند و یا محل زخم تا یک هفته دردناک باشد که امری طبیعی است. هرگونه کبودی ممکن است تا 2 هفته ادامه داشته باشد.

آنژیوگرافی قلب از دست

آنژیوگرافی چگونه انجام می شود؟

پس از ورود به اتاق کت لب ، روی یک تخت مخصوص دراز خواهید کشید. مانیتور قلب ضربان قلب شما را در طول آزمایش ثبت می کند. پوست مچ دست و یا دو طرف کشاله ران شما با یک ماده ی ضد عفونی کننده تمیز می شود و شما با پارچه های استریل پوشانده می شوید.

پزشک مقدار کمی ماده بی حس کننده موضعی را در اطراف محل (مچ دست یا کشاله ران) تزریق می کند تا ناحیه را بی حس کند و سپس یک کاتتر کوچک را از طریق پوست وارد رگ خونی می کند. کاتتر را از طریق اشعه ایکس پویا که به یک مانیتور تلویزیون منتقل می شود، تماشا می کند.

شما نمی توانید کاتتر را در قلب احساس کنید؛ زیرا اعصاب کافی در رگ های خونی وجود ندارد. هنگامی که کاتتر در جای خود قرار گرفت، مقدار کمی کنتراست (رنگ حساس به اشعه ایکس) از طریق آن تزریق می شود.

با عبور کنتراست از رگ های خونی، اشعه ایکس پویا بیشتر گرفته می شود. آنژیوگرافی حدود 40 دقیقه طول می کشد.

نحوه انجام آنژیوگرافی قلب

آنژیوگرافی قلب برای چیست؟

این فرایند در رفع مسدود شدن عروق قلبی استفاده می شود، اما قبل از انجام آن، باید مواردی که در زیر گفته شدـه است را با پزشک خود هماهنگ کنید.

 • سابقه پزشکی شما، از جمله اینکه آیا آسم، آلرژی یا بیماری کلیوی دارید یا خیر؛ اگر واکنش های آلرژیک به هر دارویی را تجربه کرده اید، باید اطلاع دهید.
 • هر داروی فعلی که مصرف می کنید ممکن است لازم باشد قبل از انجام آزمایش برخی از داروها را قطع کنید، مانند داروهایی که خون را رقیق می کنند.
 • شما باید چهار تا شش ساعت قبل از آزمایش ناشتا باشید.
 • ممکن است قبل از آنژیوگرافی آزمایش‌های مختلفی انجام دهید، از جمله آزمایش خون، الکتروکاردیوگرام و اشعه ایکس قفسه سینه و سی‌تی قلب (توموگرافی کامپیوتری).

آنژیوگرافی قلب

آنژیوگرافی قلب کودکان

تصویربرداری از قلب، نقش مهمی در پیدا کردن بیماری های قلبی مادرزادی و اکتسابی دارد. کودکان می توانند بر اساس بیماری قلبی مادرزادی نیاز به آنژیوگرافی قلب داشته باشند. در نتیجه این که بگوییم هر فردی در هر سنی ممکن است نیاز به آنژیوگرافی داشته باشد، عجیب نیست.

معمولاً بزرگسالان آنژیوگرافی را برای رفع گرفتگی عروق که به صورت اکتسابی بوده، انجام می دهند. کودکان نیز ممکن است به خاطر مادرزادی بودن مشکل قلب این کار را انجام دهند.

ببیشتر بخوانید: پرولاپس دریچه میترال چیست و چه علائمی دارد?

آنژیوگرافی قلب با لیزر

در پیشرفتـه شدن علم، امروزه می توانند به جای استفاده از لوله های مخصوص پزشکی، از لیزر برای از بین بردن گرفـتگی های عروقی استفادـه کنند. آنها مزیت و هزینه بیشتری به نسبت روش های قدیمی دارند. با این حال باید پزشک برای روش انجام این جراحی تصمیم بگیرد.

آنژیوگرافی قلب

خطرات آنژیوگرافی قلب

به طور کلی این جراحی خطری ندارد. اما ممکن است بدون آنکه خبر داشته باشید، از ماده هایی که برای این عمل استفاده می شود، حساسیت داشته باشید و به شما یک ایست قلبی دهد، اما بهتر است که قبل از این که این مشکل برایتان پیش آید، آزمایشات مربوطه را انجام دهید.

هزینه آنژیوگرافی قلب دی 1401

هزینه های آنژیوگرافی بستگی به تعداد عروقی دارد که بستـه شدـه است. در نتیجه نمی توان هزینه یکسانی برای آن در نظر گرفت. باید با پزشک خود مشورت کنید و سپس برای آمادـه شدن آنژیوگرافی اقدام کنید. عروق کرونر تنگ ممکن است در طی آنژیوگرافی با تکنیکی به نام آنژیوپلاستی نیز درمان می شوند. در نتیجه نوع عمل نیز می تواند متفاوت باشد.

آنژیوگرافی قلب از پا

مراقبت بعد از آنژیوگرافی

برای مراقبت های بعد از آنژیورگرافی قلب حتما از پزشک خود راهنمایی بگیرید، اما پیشنهادات کلی عبارتند از:

 • سعی کنید تا جایی که می توانید استراحت کنید.
 • از ایستادن بیش از چند دقیقه در یک زمان خودداری کنید.
 • حداقل یک هفته پس از عمل از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.
 • اگر مشکوک به عفونت هستید به پزشک مراجعه کنید. علائم شامل قرمزی، گرما، تورم یا ترشح از محل زخم است.
 • هشت ساعت پس از عمل، مایعات زیادی بنوشید (مگر اینکه متخصص قلب شما خلاف آن را گفتـه باشد) تا کنتراست از بدن شما پاک شود.

آنژیوگرافی قلب از دست

آنژیوگرافی قلب و فنر

برای باز کردن عروق کرونری بستـه باید از فنرهای پزشکی استفادـه نمود تا بتواند این رگ ها را باز کرده و همچنین باز نگـه دارد. در نتیجه آنها جزئی از فرایند آنژیوگرافی قلب هستند. جدای از بیماری عروق کرونر، آنژیوگرافی می تواند طیف وسیعی از مشکلات قلبی از جمله آنوریسم (بالونی شدن غیر طبیعی دیواره قلب)، آریتمی های قلبی (ضربان نامنظم قلب) یا نقایص مادرزادی مانند سوراخ در قلب را تشخیص و درمان نماید.

نحوه انجام آنژیوگرافی قلب

سی تی آنژیوگرافی قلب

در حقیقت این روش همان سیتی اسکن با تزریق جهت دیدن عروق قلبی است.

مدت زمان بستری برای آنژیوگرافی

مدت زمانی که باید بستری شوید، کوتاه است. معمولاً یک الی دو روز شما را در بیمارستان نگه می دارند. همچنین تنها 40 دقیقه زمان طول می کشد تا آنژیوگرافی بیمار تمام شود.

مراحل انجام آنژیوگرافی قلب

 • قرار گرفـتن روی میز مخصوص پزشکی
 • تزریق نمودن ماده بی حسی موضعی
 • رگگیری با آنژیوکت مخصوص

آنژیوگرافی قلب

عوارض بعد از آنژیوگرافی قلب

پس از آنژیوگرافی، اقدامات زیر انجام میشود:

 • فشار خون، نبض، تنفس و محل زخم شما به طور منظم بررسی و ثبت می شود.
 • ممکن است برای مدت کوتاهی به شما مایعات داخل وریدی دادـه شود.
 • ممکن است پس از چهار ساعت به شما اجازه دادـه شود که بیدار بنشینید.
 • ممکن است تا شش ساعت پس از بهبودی برای رفتن به خانه مرخص شوید.
 • اگر قبلاً رژیم غذایی خاصی ندارید، تشویق می ‌شوید که از یک رژیم غذایی کاهش دهنده کلسترول استفاده کنید.
 • نتایج اولیه توسط متخصص قلب تهران که آنژیوگرافی را انجام دادـه است به شما دادـه می شود.

جمع بندی

بطور خلاصه می توان اینطور بیان کرد که آنژیوگرافی قلب یکی از راه های بررسی اختلالات قلبی می باشد که در آن رگهای که به سمت قلب منتهی می شوند بررسی می شوند. برای انجام آنژیوگرافی قلب می توانید همین الان با مطب دکتر ریاستی تماس بگیرید.

منابع: nhs , betterhealth

کلینیک تخصصی قلب و عروق دکتر ریاستی

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۴ از ۵
از مجموع ۱۳۴ رای

12 دیدگاه

  • عرض سلام و احترام، برای تنگی نفس در هنگام راه رفتن و درد های فعالیتی در موقع راه رفتن باشد حتما باید در قدم اول با تست ورزش و اکو از سلامت عروق کرنو فلب مطمئن شویم

 • سلام چی خوبه برای کسی که انژیو گرافی میکنه قلبش چون مادرم قلبشو انژیوگرافی میکنه نگرانم طاقت ندارم ببینمش تورو خدا براش دعا کنید

  • سلام عرض احترام فرایند آنژیو گرافی فقط یک عکس می باشد. بعد گرفتن عکس که نیاز به فنر یا استنت یا بالن دارد، مراقبت های بعد از آن متفاوت می باشد درکل از محلی که آنژیو انجام می شود دست یا پا به مدت یک هفته نباید فشار وارد شود تا بیمار دچار در های مزمن نشود.

 • سلام وقت بخیر من جمعه هفته پیش در محل کارم دچار تنگی نفس شدم ومچ پا ومچ دستها چگونه هایم شروع به لرزیدن کردند ومن را به بیمارستان منتقل کردند در آنجا قرص جویدنی وقرص زیر زبانی دادند و داخل سرمم هم چند مدل آمپول زدند اکسیژن هم وصل کردند اما بعد از 3ساعت تاثیری زیادی در تنفسم اتفاق نیفتاد الان بعد از گذشت یک هفته هنوز تنگی نفس درد در پشت زانوی چپ و گردنم دارمضربان قلبم 110واکسیژن خونم98بودامکانش هست که دچار گرفتگی رگ های قلب شده باشم37ساله وخانم هستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

header22222

کلینیک تخصصی قلب و عروق دکتر ریاستی

دکتر محمد ریاستی از بهترین پزشکان متخصص قلب تهران و جزو اساتید برجسته ی هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مى باشد. ایشان دوره هاى پیشرفته ی تخصصی خود را در زمینه های مختلفی همچون آنژیوگرافی عروق کرونر قلبی و مغز، اکوی قلب اطفال و بیماریهای مادرزادی قلب و الکتروفیزیولوژی قلبی را تحت نظر اساتید برجسته گذرانده اند و تاکنون رضایت هزاران بیمار و آنژیوگرافی های موفق را در پرونده ی خود قرار داده اند. ایشان همچنین در زمینه ی بیماریهای مادرزادی قلب نیز سوابق درخشانی در مرکز طبی اطفال تهران داشته اند. دکتر ریاستی به همراه تیم مجرب کت لب و جراحی شما را در تشخیص به موقع و درمان مناسب راهنمایی می کند.

اطلاعات تماس

آدرس کلینیک: تهران، میدان هفت حوض نارمک، ضلع شمال غربی میدان، ابتدای خیابان آیت، نبش خیابان مهرانپور، ساختمان پزشکان 588
 
آدرس بیمارستان: تهرانپارس، نبش فلكه سوم، بيمارستان فوق تخصصی تهرانپارس
 
تلفن: 09373585813
 
ایمیل: drriasatii@gmail.com

تمامی حقوق برای وبسایت جناب دکتر ریاستی محفوظ می باشد

طراحی و سئو سایت توسط نبض مارکتینگ

خانه تماسدرباره ماارتباط با ما