Search
Search
Close this search box.

همه چیز در مورد آنژیوگرافی قلب از پا

آنژیوگرافی قلب از پا

اگر دچار گرفتگی رگ‌های اصلی قلب و درد قفسه سینه هستید، انجام آنژیوگرافی قلب از پا برای شما تجویز می‌شود. در این روش پزشکی از اشعه ایکس و ماده رنگی به نام حاجب برای تصویربرداری از عروق اصلی قلب استفاده‌ می‌شود.

این آزمایش به‌ پزشک کمک می‌کند که میزان تنگی یا انسداد عروق قلبی را شناسایی کند. اگر نیاز به آنژیوگرافی قلب از طریق پا دارید، مطالعه این مقاله به شما کمک می‌کند که با اطلاعات دقیق و بدون نگرانی، این آزمایش را انجام دهید.

تصویری از آنژیوگرافرافی از پا
تصویری از آنژیوگرافرافی از راه پا

آنژیوگرافی قلب از پا در چه مواردی استفاده می‌شود؟

آنژیوگرافی از پا که به آن آنژیوگرافی محیطی نیز می‌گویند، برای تشخیص مشکلات قلبی ناشی از گرفتگی عروق و شریان‌های قلب به‌کار می‌رود. درصورتی‌که، امکان تصویربرداری عروق ازطریق دست ممکن‌نباشد؛ پزشک از عروق اصلی کشاله پا این آزمایش را انجام می‌دهد. این آزمایش به صورت سرپایی و بدون بی‌هوشی است و تنها ناحیه مورد نظر بی‌حس می‌شود. درموارد زیر آنژیوگرافی کاربرد دارد:

آنژیوگرافی کرونری؛ بررسی وضعیت عروق خونی قلب

آنژیوگرافی کرونری همانطور‌ که از نام آن مشخص است، برای رصد وضعیت عروق خونی یا کرونری قلب استفاده می‌شود. این تکنیک به پزشک کمک می‌کند که  گرفتگی‌های شریانی قلب را شناسایی‌کند و درمان مناسب را برای جلوگیری از حمله قلبی پیشنهاد دهد. این روش آنژیوگرافی قلب از پا نیاز به تخصص بالای پزشک دارد؛ زیرا در صورت عدم انجام صحیح، ممکن است موجب خونریزی داخلی، تحریک پوست و تورم دریچه عروق خونی شود.

تشخیص انواع بیماری‌های مربوط به عروق پا

آنژیوگرافی از پا برای ارزیابی بیماری‌های عروق پا کاربرد بسیاری دارد. یکی از این بیماری‌ها، آترواسکلروز است که موجب رسوب چربی در دیواره عروق و انسداد شریان‌های پایین پا خواهد شد.

چگونگی انجام آنژیوگرافی قلب از پا

در این نوع آنژیوگرافی، یک لوله باریک و انعطاف‌پذیر ازطریق یکی از شریان‌های اصلی پا به‌سمت قلب هدایت می‌شود. سپس بعد از تزریق ماده حاجب، تصویربرداری با اشعه ایکس از رگ‌های خونی صورت می‌گیرد. درنهایت، این تصاویر روی یک مانیتور به پزشک نمایش داده‌می‌شوند.

آنژیوگرافی از پا هنگامی‌که، انجام این کار از طریق عروق دست ممکن نباشد، بسیار کاربردی است. متخصص قلب تهران مراحل زیر را برای آنژیوگرافی قلب از پا انجام می‌دهد:

آماده‌ کردن بیمار برای آزمایش آنژیوگرافی

قبل از انجام این آزمایش، بیمار باید لباس مناسبی بپوشد و با پزشک درمورد نحوه انجام این تکنیک گفت‌وگو کند. همچنین حداقل شش تا هشت ساعت قبل از آنژیوگرافی، نباید غذا مصرف شود.

تزریق ماده رادیوپاکت برای آنژیوگرافی قلب از پا

هنگام انتقال بیمار به اتاق تصویربرداری، به پای او آنژیوکت وصل‌ می‌شود. سپس ماده حاجب از طریق آنژیوکت به عروق بیمار تزریق می‌شود. این ماده طی چند ثانیه به عروق کرونری داخل قلب می‌رسد.

تصویربرداری به واسطه اشعه ایکس

ماده رادیوپاکت سبب می‌شود که پرتوهای ایکس، بهتر تصاویر عروق خونی داخل قلب را نشان دهند. درحین تصویربرداری، بیمار نباید حرکت کند؛ زیرا هر حرکت بیمار در دقت تصاویر تاثیرگذار است. بعد از این مرحله آنژیوکت از پای بیمار جدا می‌شود.

اتمام عمل آنژیوگرافی از طریق پا

بعد از انجام این آزمایش، تصاویر توسط پزشک بررسی خواهد شد که وضعیت عروق خونی قلب تشخیص داده‌شود. درصورت بروز هرگونه مشکل در این عروق، پزشک درمان مناسب را به بیمار پیشنهاد می‌دهد.

تصیوری از گرفتگی رگ ها
تصیوری از گرفتگی رگ ها

آنژیوگرافی قلب از پا دارای چه مزایایی است؟

آنژیوگرافی از پا در تشخیص زودهنگام مشکلات عروق قلب و پیشگیری از بیماری‌های ناخواسته مانند سکته مفید است. از این طریق پزشک به‌راحتی گرفتگی عروق خونی قلب را بررسی و سپس درمان می‌کند. آنژیوگرافی کرونری از پا جز روش‌های پیشرفته و بسیار کاربردی پزشکی است که مزایای زیر را به‌همراه دارد:

دسترسی راحت‌تر و آسان‌تر به عروق قلب

این روش در تمامی مراکز پزشکی مخصوص قلب و بیمارستان‌ها انجام می‌شود. تصویرداری عروق قلب از طریق پا راحت‌تر و دردسترس‌تر از عروق دست و بازو است. به‌همین‌دلیل پزشک در کمترین زمان، عمل آنژیوگرافی قلب از پا را انجام می‌دهد.

بررسی اثربخشی درمان

این آزمایش ممکن است، بعد از روش‌های ترمیمی مانند آنژیوپلاستی یا استنت‌گذاری در عروق کرونری قلب انجام شود؛ چون‌که آنژیوگرافی از پا به ارزیابی بهتر این روش‌های ترمیمی و تاثیرگذاری آن‌ها کمک می‌کند. این تکنیک تصویربرداری عروق قلب باید توسط پزشکان ماهر و کارآزموده انجام‌شود که خطرات احتمالی آن کاهش پیدا کند.

بروز عوارض کمتر

ازآنجایی‌که، آنژیوگرافی قلب از پا انجام‌می‌شود، نسبت‌به‌ روش آنژیوگرافی از طریق دست یا بازو خطرات و مشکلات کمتری همچون خون‌ریزی و مشکلات پوستی در ناحیه تحت تزریق را دارد.

انتشار تصاویر دقیق

دقت تصاویر دریافت‌شده توسط آنژیوگرافی از پا بسیار بالا است. به‌همین‌دلیل، پزشک به‌راحتی وضعیت شریان‌های داخلی قلب را مشاهده خواهد کرد.

دریافت اطلاعات کامل و مفصل

تصاویر آنژیوگرافی قلب از پا برای تشخیص پزشک بسیار مفید است؛ زیرا او ازاین‌طریق، تمامی اطلاعات لازم از وضعیت عروق کرونری قلب را دریافت می‌کند. اطلاعات دریافت‌شده از این تصاویر، به‌تشخیص درست پزشک و همچنین درمان سریع‌تر بیمار کمک می‌کند.

پزشکی که در حال آنژیوگرافی قلب از پا است.
آنژیوگرافی از طریق پا

نتیجه گیری

آنژیوگرافی قلب از پا یک تکنیک یا روش تصویربرداری پزشکی محسوب می‌شود که به بررسی وضعیت عروق کرونری داخل قلب کمک می‌کند. این روش از طریق کاتتر، تزریق ماده رادیوپاکت به عروق و اشعه ایکس انجام می‌شود.

تصاویر گرفته‌شده از عروق خونی قلب توسط اشعه ایکس به مانیتور پزشک منتقل خواهد شد. این تصاویر به پزشک کمک می‌کنند که وضعیت عروق شریانی قلب بیمار را بررسی کند و درمان‌های ضروری را انجام دهد.

سوالات متداول

در ادامه این مطلب به چند سوال متداول در مورد آنژیوگرافی قلب از پا پاسخ می‌دهیم.

1. آنژیوگرافی از پا، چه روشی‌است؟

آنژیوگرافی یکی از روش‌های بسیار دقیق پزشکی است که برای بررسی وضعیت رگ‌های وریدی و شریانی قلب انجام می‌شود. این تکنیک نوعی تصویربرداری از طریق پرتو ایکس است که پزشک را از عملکرد قلب و عروق آن آگاه می‌کند. بسیاری از پزشکان برای تشخیص درست مشکلات قلبی و دلایل ایجاد آن، انجام  آنژیوگرافی از طریق پا را پیشنهاد می‌دهند.

2. آیا آنژیوگرافی قلب از پا نیاز به بی‌هوشی دارد؟

در پاسخ به این پرسش باید بگوییم خیر؛ زیرا این عمل همراه با بی‌حسی موضعی و بدون بی‌هوشی انجام می‌گیرد. در محل ورود کاتتر به عروق، ماده بی‌حسی زده‌می‌شود که بیمار دردی را حس نکند. درحین انجام این آزمایش، بیمار هوشیار است و مشکلی برای او ایجاد نمی‌شود.

در‌صورت‌نیاز، پزشک برای بیمار داروی خواب‌آور و آرام‌بخش تجویز می‌کند. داروی آرام‌بخش علاوه‌بر، کاهش استرس بیمار موجب عدم حرکت او و ضبط تصاویر دقیق‌تر از عروق کرونری قلب می‌شود.

3. مدت زمان انجام آنژیوگرافی از پا چقدر است؟

آنژیوگرافی از پا اگر همراه با عمل آنژیوپلاستی انجام نشود، به کمتر از 1 ساعت زمان نیاز دارد. درغیراین‌صورت، زمان بیشتری برای انجام آن نیاز است. این روش از دو طریق تهاجمی کاتتر و غیرتهاجمی CT انجام می‌شود. بدون‌شک بعد از انجام روش کاتتر ممکن است، چند ساعت بعد از آن را در بیمارستان سپری کنید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

header22222

کلینیک تخصصی قلب و عروق دکتر ریاستی

دکتر محمد ریاستی از بهترین پزشکان متخصص قلب تهران و جزو اساتید برجسته ی هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مى باشد. ایشان دوره هاى پیشرفته ی تخصصی خود را در زمینه های مختلفی همچون آنژیوگرافی عروق کرونر قلبی و مغز، اکوی قلب اطفال و بیماریهای مادرزادی قلب و الکتروفیزیولوژی قلبی را تحت نظر اساتید برجسته گذرانده اند و تاکنون رضایت هزاران بیمار و آنژیوگرافی های موفق را در پرونده ی خود قرار داده اند. ایشان همچنین در زمینه ی بیماریهای مادرزادی قلب نیز سوابق درخشانی در مرکز طبی اطفال تهران داشته اند. دکتر ریاستی به همراه تیم مجرب کت لب و جراحی شما را در تشخیص به موقع و درمان مناسب راهنمایی می کند.

اطلاعات تماس

آدرس کلینیک: تهران، میدان هفت حوض نارمک، ضلع شمال غربی میدان، ابتدای خیابان آیت، نبش خیابان مهرانپور، ساختمان پزشکان 588
 
آدرس بیمارستان: تهرانپارس، نبش فلكه سوم، بيمارستان فوق تخصصی تهرانپارس
 
تلفن: 09373585813
 
ایمیل: drriasatii@gmail.com

تمامی حقوق برای وبسایت جناب دکتر ریاستی محفوظ می باشد

طراحی و سئو سایت توسط نبض مارکتینگ

خانه تماسدرباره ماارتباط با ما