Search
Search
Close this search box.

علت استفاده از هولتر فشار خون چیست؟

علت استفاده از هولتر فشار خون چیست؟

همه بیمارانی که فشارخون دارند، نیازی به انجام هولتر فشارخون را ندارند. احتمال دارد پزشک شما بنابر تشخیص مورد نیاز، از هولتر فشارخون یا دستگاه‌های فشارسنج سرپایی تجویز کند. یکی از دلایل مهم انجام هولتر فشار خون، تشخیص فشار خون شماست.

پزشک در این مواقع می‌خواهد بداند که آیا فقط در مطب فشار خون دارید یا در مواقع دیگر نیز تکرار می‌شود؟ اگر شما فقط در مطب دچار فشارخون شوید، به‌ آن سندروم روپوش سفید می‌گویند. این فشار خون به‌ دلیل عصبی‌ شدن شما در این مکان می‌باشد.

در این‌ صورت نیاز به داروهای فشار خون ندارید. فشار خون روپوش سفید، همان فشار خونی است که در مطب پزشک برای افرادی که قرص های فشارخون(داروهای ضد فشارخون) مصرف نمی‌کنند گرفته می‌شود.

فشارخون روپوش سفید ممکن‌ است باعث تشخیص اشتباه در بیماران با فشار خون نرمال شود.

فشارخون masked

این فشار خون در ۲٪ افرادی که برای فشار خون بالا درمان می‌شوند دیده می‌شود. در آن بیمار در مطب پزشک دارای فشارخون بالاست اما زمانی که بیمار در خانه است افزایش میابد.

پرفشاری خون پایدار

فشار خونی که هم در مطب پزشک و هم در خانه بالا است و با افزایش آن، احتمال آسیب به‌ قلب و کلیه وجود دارد. نظارت بر فشار خون متحرک می‌تواند برای پیش‌بینی احتمالی بیماری‌های قلبی‌ عروقی مربوط به فشار خون بالا و آسیب به اندام‌ها کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید: تست ورزش قلب چیست و چرا برای سلامتی قلب مهم است؟

آیا هولتر فشارخون به درمان فشارخون کمک می‌کند؟

در پاسخ به این سوال می‌توان گفت که بله می‌تواند کمک کند. تحقیقات متعدد نشان می‌دهد که استفاده از هولتر فشارخون در درمان فشارخون بالا، و کاهش عوارض ناشی از آن کمک می‌کند. نیمی از افراد با این‌روش روبه بهبودی می‌روند.

در استفاده از هولتر فشارخون می‌توان تشخیص داد که چه افرادی نیازمند استفاده از دارو یک‌بار در روز هستند. همچنین با مصرف این دارو به شرایط نرمال می‌رسند یا نه. با توجه به آن چه افرادی نیازمند مصرف دو یا سه بار دارو در شبانه‌ روز می شوند. تنظیم فشارخون در طول استراحت، خواب و یا فعالیت‌های روزانه چه تغییری می‌کند.

هنگام انجام هولتر فشارخون به چه‌نکاتی باید توجه کرد؟

در زمان بستن هولتر در کلینیک، مراقبت‌هایی به بیمار ارائه می‌شود. لازم است که فرد زمانی که هولتر فشارخون به او وصل است به زندگی عادی روزمره خود ادامه دهد و از استراحت بیش‌ از حد و یا فعالیت های بیش‌تر از حد عادی خودداری کند. انجام این کارها باعث می‌شود که اعداد فشارخون تا حد زیادی به اعداد زندگی عادی نزدیک‌تر باشد.

انجام ورزش و فعالیت سنگین باعث می‌شود که فشار خون بالا برود‌. با این وجود بیماری محسوب نمی‌شود. در زمان باد شدن دستگاه، لازم است که دست خود را صاف نگهدارید و از کار و تلاش خود برای دو دقیقه دست بکشید.

بیشتر بخوانید: آنژیوگرافی قلب چیست و چگونه انجام می شود؟

همچنین لازم‌ است که احساسات نا خوشایند بدنی، ساعات مصرف دارو و ساعات خواب و بیداری خود را ثبت کنید. انجام هولتر فشارخون روشی موثر برای ثبت فشار خون بالا در طول شبانه‌ روز است.

هم‌چنین این روش کمک می‌کند که تشخیص دوز داروها چگونه باشد. با توجه به ۲۴ ساعته بودن هولتر فشارخون می‌توان از آن، به‌ عنوان بهترین روش برای درمان بیماری فشارخون استفاده کرد.

اطلاعات ثبت‌ شده در هولتر فشار خون، در کلینیک و توسط نرم افزارهایی آنالیز می‌شود. در نهایت میانگین فشار خون در سه زمان گزارش میشود که شامل: ۱.میانگین فشارخون در ساعات بیداری، ۲.میانگین فشارخون در ساعات خواب، ۳.میانگین ۲۴ ساعته یا ۴۸ ساعته می‌باشد.

بررسی اعداد ثبت‌ شده در مقایسه آن با اعداد سن و جنس شما انجام می‌شود که پزشک می‌تواند متوجه بیماری فشارخون شما شده و در پیش‌گیری و بهبود بیمار تجویزهای لازم را به‌ عمل آورد.

اگر برای انجام فشار خون بالا تست هولتر فشارخون را انجام می‌دهید، بهتر است که از یکی دو روز قبل از مصرف دارو هایی که باعث بالا رفتن فشار خون می‌شود خودداری کنید.

داروهایی که کافئین دارند، داروهای ضد درد یا داروهای کاهش وزن، داروهای بتا بلوکر مانند: پروپرانولول و متورال، داروهای بلوک‌کننده کلسیم مانند: وراپامیل یا دیلتیازم ازاین دسته هستند. به‌ علت زیاد بودن این داروها قبل از انجام تست، داروهای مصرفی خود را به پزشک متخصص نشان دهید.

بیشتر بخوانید: دلایل درد قفسه سینه چیست؟

اگر سیگار می‌کشید و یا به‌ طور روزانه قهوه، چای، الکل و یا هر نوشیدنی محرک دیگری را مصرف می‌کنید، بعد از نصب هولتر نیز مانند روزهای عادی برخورد کنید.  اگر به صورت روتین از این مواد استفاده ندارید بهتر است که ۲۴ ساعت قبل از بستن هولتر از مصرف این مواد پرهیزکنید. بهتراست قبل از بستن دستگاه استحمام کنید، زیرا تا پایان دوره استفاده از هولتر، به‌ علت وجود دستگاه نمی‌توان استحمام کرد.

توصیه می‌شود که در روز تست لباس راحت بپوشید. به‌ دلیل این‌ که دستگاه، بر روی پوست یا بر روی لباس نامناسب قرار گیرد، موجب اذیت شما می‌شود. لازم به ذکر است که، لباس نازک زیر دستگاه تا پایان دوره قابل تعویض نیست.

بیشتر بخوانید: چه ورزش‌هایی برای گرفتگی رگ قلب مناسب است؟

فواید هولتر فشارخون

هولتر فشارخون توانسته سندروم روپوش سفید را تشخیص دهد. این تشخیص موجب شده‌ است که از داروهای کاهش‌ دهنده فشارخون جلوگیری‌ کند. همچنین توانایی تشخیص فشار خون نقاب‌دار هم می‌دهد.

این‌کار باعث می‌شود که داروهای مورد نیاز برای تشخیص فشارخون بالا تجویز شود. بروز سکته مغزی، بیماری‌های قلبی و… در این بیماران کاهش می‌یابد. همچنین برای داروهای ضد فشارخون در طولانی مدت مفید می‌باشد.

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۸ از ۵
از مجموع ۴ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

header22222

کلینیک تخصصی قلب و عروق دکتر ریاستی

دکتر محمد ریاستی از بهترین پزشکان متخصص قلب تهران و جزو اساتید برجسته ی هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مى باشد. ایشان دوره هاى پیشرفته ی تخصصی خود را در زمینه های مختلفی همچون آنژیوگرافی عروق کرونر قلبی و مغز، اکوی قلب اطفال و بیماریهای مادرزادی قلب و الکتروفیزیولوژی قلبی را تحت نظر اساتید برجسته گذرانده اند و تاکنون رضایت هزاران بیمار و آنژیوگرافی های موفق را در پرونده ی خود قرار داده اند. ایشان همچنین در زمینه ی بیماریهای مادرزادی قلب نیز سوابق درخشانی در مرکز طبی اطفال تهران داشته اند. دکتر ریاستی به همراه تیم مجرب کت لب و جراحی شما را در تشخیص به موقع و درمان مناسب راهنمایی می کند.

اطلاعات تماس

آدرس کلینیک: تهران، میدان هفت حوض نارمک، ضلع شمال غربی میدان، ابتدای خیابان آیت، نبش خیابان مهرانپور، ساختمان پزشکان 588
 
آدرس بیمارستان: تهرانپارس، نبش فلكه سوم، بيمارستان فوق تخصصی تهرانپارس
 
تلفن: 09373585813
 
ایمیل: drriasatii@gmail.com

تمامی حقوق برای وبسایت جناب دکتر ریاستی محفوظ می باشد

طراحی و سئو سایت توسط نبض مارکتینگ

خانه تماسدرباره ماارتباط با ما