Search
Search
Close this search box.

علت درد دست چپ چیست ؟ ناشی از استرس یا قلب

علت درد در دست چپ

ساحساس درد در دست چپ می‌تواند به دلایل متعددی رخ دهد٬ همانطور که دلایل درد قفسه سینه به دلایل مختلفی رخ می‌دهد. هر چند در بسیاری موارد ممکن است ضربات یا عوامل فیزیکی منجر به بروز چنین دردهایی شود، اما مواردی از قبیل آسیب مفصل یا استخوان، فشردگی عصب یا مشکلات قلبی نیز می‌تواند عامل درد دست چپ باشد. در ادامه این مطلب به بررسی مهمترین علت های بروز این عارضه خواهیم پرداخت؛

علت درد دست چپ

همان گونه که گفته شد احساس درد٬ می‌تواند به دلایل متعددی صورت گیرد که در ادامه برخی از شایعترین این دلایل بیان شده است:

1-حمله قلبی 

با بروز حمله قلبی به دلیل انسداد رگ های قلب و کاهش خون رسانی، نوعی بی حسی و درد گرفتن در دست چپ حس خواهد شد. البته در کنار این درد معمولا علائم دیگری مانند درد قفسه سینه، حالت تهوع، سرگیجه، تنگی نفس و احساس درد در گردن، بازو یا کمر نیز ممکن در شخص بیمار مشاهده شود و ممکن است فرد به متخصص آریتمی قلب  مراجعه کند.

درد دست چپ
حمله قلبی و درد دست چپ

2-مشکلات ستون فقرات

ابتلا به مشکلات ستون فقرات نیز از دیگر عواملی است که با تحت فشار قرار دادن اعصابی که از گردن عبور می‌کنند، می‌تواند منجر به درد دست چپ انسان شود. از جمله مهمترین مشکلات ستون فقرات می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • آرتروز گردن، ساییدگی طبیعی غضروف و دیسک ها، رباط ها و استخوان های گردن
  • فتق یا بیرون زدگی دیسک گردن
  • تنگی کانال نخاعی در گردن

3-سکته مغزی  

 با نرسیدن خون و اکسیژن کافی به مغز در مواقعی که به دلایل مختلف یکی از عروق مغز مسدود شدـه باشد، احتمال بروز سکته مغزی وجود دارد. سکته مغزی منجر به از کار افتادن بخش هایی از مغز و در نتیجه بی حس شدن اندام هایی از بدن خواهد شد. در اثر این عارضه گاهی اوقات دست سمت چپ تحت تاثیر قرار گرفتـه و ممکن است دچار بی حسی یا احساس درد شود.

همچنین حمله ایسکمی‌گذرا٬ که علائمی‌شبیه سکته مغزی دارد، می‌تواند موجب بروز بی حسی و درد دست چپ شود که البته در بیشتر مواقع به صورت موقتی خواهد بود.

سکته مغزی
سکته مغزی علت درد گرفـتن دست چپ

4-مشکلات عصبی

دستگاه عصبی بدن تحت تاثیر بیماری ها یا عوارض برخی داروها ممکن است دچار اختلال و مشکلاتی شود. بروز این اختلالات یا فشردـه شدن اعصابی که به دست چپ می‌رسند، می‌تواند زمینه ساز احساس درد، بی حسی، ضعف یا احساس گز گز در دست چپ بیمار گردد.

5-گردش خون ضعیف

از دیگر دلایل بروز درد٬ می‌توان به وجود مشکل در سرخرگ ها یا سیاهرگ هایی که خون از طریق آنها در بدن گردش می‌کند، اشاره کرد. وجود این اختلالات عروقی همراه با نشانه هایی مانند بی حسی یا گز گز در اندام های مختلف بدن، از جمله دست چپ خواهد بود. در کنار این موارد علائم دیگری از جمله موارد زیر نیز در اثر گردش خون ضعیف در بیمار مشاهده خواهد شد:

  • رنگ پریدگی و یا کبود شدن پوست بدن
  • کاهش رشد یا عدم رشد موهای پا یا ناخن های پا
  • بروز زخم هایی در نواحی پایین بدن و بهبود سخت آن
  • نازک، شکننده، براق یا سرد شدن پوست پا
گردش خون ضعیف
گردش خون ضعیف یکی از علت های درد در سمت چپ

6-مالتیپل اسکلروزیس (MS)

از جمله عوارضی که در اثر ابتلا به بیماری ام اس یا همان مالتیپل اسکلروزیس در فرد بیمار ایجاد می‌شود، می‌توان به مواردی مانند بی ‌حسی یا احساس گزگز دست اشاره کرد که از جمله علائم اولیه این بیماری می‌باشد. در افراد مبتلا به ام اس، عملکرد سیستم اعصاب مرکزی شامل مغز و نخاع تحت تاثیر قرار می‌گیرد و وجود درد در دست چپ نیز اگر همراه با موارد دیگری مانند عدم تعادل و هماهنگی بدن، سرگیجه و خستگی شدید باشد، می‌تواند نشانه بیماری مالتیپل اسکلروزیس (MS) در فرد باشد.

7- بیماری لایم

نوعی عفونت باکتریایی که با عنوان بیماری لایم شناخته می‌شود، می‌تواند از طریق نیش نوعی کنه به فرد سرایت پیدا کند . از جمله عوارض ناشی از این عفونت می‌توان به بی حسی بخش هایی از بدن، بثورات پوستی، سردرد، بدن درد، گرفتگی گردن، تب، تورم غدد لنفاوی و فلج صورت اشاره کرد. با توجه به این علائم در برخی موارد بروز درد در سمت چپ می‌تواند در اثر ابتلا به این بیماری ایجاد شدـه باشد.

8-واکنش آلرژیک

از دیگر دلایل بروز که در سایر اندام های بدن نیز ممکن است رخ دهد، واکنش های آلرژیک به مواد مختلف، داروها یا نیش حشرات است. این واکنش های آلرژیک معمولا همراه با بی حسی، درد، تورم، خارش یا قرمزی پوست خواهد بود.

واکنش آلرژیک
واکنش آلرژیک از علل درد گرفـتن دست چپ

9-تروما

تروما یا آسیب و ضربه های مختلفی از قبیل سوختگی یا شکستگی و ترک خوردگی نیز از دیگر دلایلی است. که می‌تواند منجر به احساس درد در دست شود. به طور معمول تشخیص تروما به عنوان علت درد دست چپ، اگر با عوامل فیزیکی رخ دادـه باشد. به راحتی حتی توسط خود شخص نیز امکان پذیر خواهد بود.

نتیجه گیری

همان طور که گفتـه شد وجود درد در دست چپ می‌توان به دلایل متعددی رخ دهد. در این مطلب با برخی از مهمترین دلایل که می‌توانند عامل ایجاد درد در این ناحیه شوند به صورت مختصر آشنا شدید. فراموش نکنید که برای تشخیص دقیق علت بروز چنین دردهایی و دریافت اقدامات درمانی لازم است تا با پزشک خود مشورت کنید.

دکتر ریاستی

منبع healthline

سوالات متداول

1-  برخی از مهمترین دلایل درد گرفـتن در دست چپ کدامند؟

حمله قلبی، مشکلات ستون فقرات، بیماری ام اس، گردش خون ضعیف، سکته مغزی، مشکلات عصبی، تروما، بیماری لایم و واکنش های آلرژیک از جمله مهمترین دلایل می‌باشند.

2- کدام یک از مشکلات ستون فقرات می‌توانند منجر به درد گرفـتن دست چپ شوند؟

آرتروز گردن، ساییدگی طبیعی غضروف و دیسک ها، رباط ها و استخوان های گردن، فتق یا بیرون زدگی دیسک گردن، تنگی کانال نخاعی در گردن.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۱ از ۵
از مجموع ۶۴ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

header22222

کلینیک تخصصی قلب و عروق دکتر ریاستی

دکتر محمد ریاستی از بهترین پزشکان متخصص قلب تهران و جزو اساتید برجسته ی هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مى باشد. ایشان دوره هاى پیشرفته ی تخصصی خود را در زمینه های مختلفی همچون آنژیوگرافی عروق کرونر قلبی و مغز، اکوی قلب اطفال و بیماریهای مادرزادی قلب و الکتروفیزیولوژی قلبی را تحت نظر اساتید برجسته گذرانده اند و تاکنون رضایت هزاران بیمار و آنژیوگرافی های موفق را در پرونده ی خود قرار داده اند. ایشان همچنین در زمینه ی بیماریهای مادرزادی قلب نیز سوابق درخشانی در مرکز طبی اطفال تهران داشته اند. دکتر ریاستی به همراه تیم مجرب کت لب و جراحی شما را در تشخیص به موقع و درمان مناسب راهنمایی می کند.

اطلاعات تماس

آدرس کلینیک: تهران، میدان هفت حوض نارمک، ضلع شمال غربی میدان، ابتدای خیابان آیت، نبش خیابان مهرانپور، ساختمان پزشکان 588
 
آدرس بیمارستان: تهرانپارس، نبش فلكه سوم، بيمارستان فوق تخصصی تهرانپارس
 
تلفن: 09373585813
 
ایمیل: drriasatii@gmail.com

تمامی حقوق برای وبسایت جناب دکتر ریاستی محفوظ می باشد

طراحی و سئو سایت توسط نبض مارکتینگ

خانه تماسدرباره ماارتباط با ما