Search
Search
Close this search box.

از هولتر ریتم قلب برای تشخیص چه بیماری‌هایی استفاده می‌شود؟

از هولتر ریتم قلب برای تشخیص چه بیماری‌هایی استفاده می‌شود؟

کاربرد هولتر ریتم قلب برای شناسایی بیماری های قلب است یا به عبارت دیگر هولتر ریتم قلب دستگاهی است که توسط آن فعالیتهای قلب را بررسی می کنند و از آن برای تشخیص بیماری‌های قلبی استفاده می‌شود.

اگر سرگیجه یا سنکوپ و غش‌های بدون علت دارید، ممکن است برای شما هولتر ریتم تجویز شود. هولتر ریتم، درواقع آزمایشی برای بررسی سلامت قلب شما است. همچنین از هولتر ریتم قلب، برای علائم مربوط به ضربان غیرطبیعی طی ۲۴ الی ۴۸ ساعت استفاده می‌شود.

برخی مواقع تشخیص این بیماری‌ها ساده و گاهی پیچیده است.دراصل دستگاه‌های هولتر ریتم قلب برای آریتمی‌های گذرای قلب استفاده می‌شود. به ‌هم خوردن نظم و ترتیب انقباض قلب، معنای آریتمی را خاطرنشان می‌کند.

اگر شما علائم آریتمی را داشته‌ باشید و با یک نوار قلب مشکل شما مشخص شود، کار آسان است. اما زمانی دشوار می‌شود که ممکن است برای گرفتن نوار قلب، تا چندین روز هم مجبور به‌ صبر باشید. دلیل این دشواری، گذری بودن آریتمی قلب است.

تا زمانی که شما به درمانگاه برای گرفتن نوار قلب مراجعه کنید، امکان از بین رفتن آریتمی‌ها بسیار بالاست. به‌ این علت شما می‌توانید از نوار قلب مداوم یا همان دستگاه هولتر ریتم قلب، برای گرفتن نوار قلب استفاده کنید.

از هولتر ریتم قلب برای تشخیص چه بیماری‌هایی استفاده می‌شود؟

کاربرد هولتر ریتم قلب

ممکن ‌است پزشک شما بنا بر دلایلی استفاده از هولتر ریتم قلب را برای شما تجویز کند که شامل موارد زیر می‌شود.

  • گاهی علائم و نشانه‌هایی که مربوط به ضربان قلب است باید ارزیابی شود. این علائم شامل: درد قفسه سینه، تنگی نفس، خستگی، سرگیجه یا غش می‌باشد.
  • تپش قلب و ضربان قلب نامنظم شما باید شناسایی شود.
  • در بعضی موارد خطرهای مربوط به قلب در یک‌سری شرایط خاص مانند: ضخیم شدن دیواره‌های قلب بوجود می‌آید. پزشک دراین شرایط تشخیص ارزیابی این موارد را با هولتر ریتم می‌دهد.

بیشتر بخوانید: بیماری عروق کرونر قلب چیست؟

  • مشاهده عملکرد طبیعی ضربان قلب نیز از دیگر عوامل به ‌حساب می‌آید.
  • گاهی چگونگی کارکرد ریتم‌های پیچیده ضربان قلب که به‌ طور نامنظم می‌تپد. نیازمند ارزیابی یا هولتر ریتم قلب را دارد.
  • یکی دیگر از دلایل، می‌تواند کند یا سریع ‌بودن ضربان قلب در روز باشد. همچنین مکث ریتم قلب در روز نیز می‌تواند عاملی برای هولتر ریتم قلب را بوجود بیاورد.

ببیشتر بخوانید: بهترین متخصص فشار خون در تهران

البته به این موضوع توجه داشته ‌باشید که تنها این دلایل نمی‌تواند علت استفاده از هولتر ریتم قلب باشد. ممکن است پزشک تشخیص‌های دیگری نیز برای استفاده از هولتر ریتم را بدهد‌.

از هولتر ریتم قلب برای تشخیص چه بیماری‌هایی استفاده می‌شود؟

خطرات انجام هولتر ریتم قلب

یکی از روش‌های آسان برای بررسی عملکرد سیستم قلب، هولتر ریتم قلب می‌باشد. باتوجه به این مورد خطرات این دستگاه‌ هم بسیار کم است. با این وجود ممکن‌ است گاهی اوقات خطراتی را نیز متحمل شود.

در دستگاه هولتر ریتم، نگه ‌داشتن الکترودها برروی پوست دشوار است و ممکن ‌است در شرایط خاص نوار چسب اضافی احتیاج باشد که درآوردن الکترودها را کمی مشکل ‌تر می کند. اگر الکترودها مدت زمان زیادی بر روی پوست باشند، احتمال حساسیت  و تاول هم افزایش می‌باید.

با توجه به مشکل شما، ممکن‌است خطرات گوناگونی توسط هولتر ریتم بوجود آید. شما می‌توانید قبل از استفاده، با پزشک خود نگرانی‌هایتان را درمیان بگذارید. یک‌سری از شرایط‌ هم می‌تواند. نتایج خواندن هولتر ریتم را تحت تاثیر قرار دهد. این شرایط شامل موارد زیر میشود:

یکی از شرایط، نزدیک‌بودن در کنار آهن‌ربا است. فلزیاب، سیم‌های برق، وسایل برقی همچون: ریش‌تراش، مسواک برقی، ماکروویو و… نیز از دیگر وسایل موثر بر خواندن هولتر ریتم است.

تلفن‌ها و پخش‌کننده‌هایی مثل mp3 هم توانایی ایجاد اختلال را دارند. برای کاهش این اختلالات، حداقل ۶ اینچ تمامی این وسایل را از هولتر ریتم دور نگه دارید.

ببیشتر بخوانید: پرولاپس دریچه میترال چیست و چه علائمی دارد؟

استفادـه از سیگار و مواد مخدر هم می‌تواند تاثیر بسزایی در خواندن هولتر ریتم را داشتـه‌باشد. به ‌یاد داشته‌ باشید اگر داروی خاصی استفاده می‌کنید حتما با پزشک خود مشورت‌های لازم را انجام دهید.

تعریق بیش‌ از حد، باعث شل شدن یا خاموش شدن دستگاه می‌شود. حتما قبل از نصب دستگاه بدن شما باید خشک باشد.

از هولتر ریتم قلب برای تشخیص چه بیماری‌هایی استفاده می‌شود؟

چه‌زمانی باید هولتر ریتم قلب انجام داد؟

هنگام مراجعه به پزشک و تشخیص استفاده از هولتر ریتم قلب، شما باید دستگاه را برای چندین روز به‌خود وصل کنید تا نتایج دلخواه حاصل شود.

معمولا پزشک از شما میخواهد که به فعالیت‌های روزانه خود ادامه دهید و هرآنچه مشاهده می‌کنید را با ذکر ساعت یادداشت کنید.

دستگاه هولتر ریتم معمولا به کمک ۳ عدد سیم به‌مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت یا طولانی‌تر به سینه شما وصل می‌شود. پس از موعد مقرر برای بازشدن دستگاه به پزشک مراجعه کنید.

متخصص پس از باز کردن هولتر ریتم، با توجه به دستگاه و مانیتورهای مخصوص موارد مورد نیاز را آنالیز خواهد کرد. درصورت لزوم اقدامات بعدی پس از انجام این آزمایش توسط پزشک صورت می‌گیرد.

جمع بندی

در این مقاله با کار برد دستگاه هلتر ریتم و استفاده از آن آَشنا شدـه اید. و عملکرد صحیح دستگاه را می دانید، که باید دقت به خطراتی که به همراه دارد داشته باشید. دستگاه هلتر ریتم برای تشخیص بیماری های قلبی کاربرد دارد چیزی که شایان به ذکر است که تجویز دستگاه هلتر ریتم باید با پزشک متخصص باشد.

سوالات متداول

آیا ذستگاه هلتر ریتم نیاز به مراقب دارد؟

بله دستگاه به صورت امانت دست بیمار تحویل دادـه می شود که باید در نگهداری آن دقت لازم را داشتـه باشد.

آیا دستگاه هولتر ریتم را خودمان می توانیم نصب کینم؟

خیر این کار باید توسط پزشک متخصص انجام شود.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۳.۵ از ۵
از مجموع ۶ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

header22222

کلینیک تخصصی قلب و عروق دکتر ریاستی

دکتر محمد ریاستی از بهترین پزشکان متخصص قلب تهران و جزو اساتید برجسته ی هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مى باشد. ایشان دوره هاى پیشرفته ی تخصصی خود را در زمینه های مختلفی همچون آنژیوگرافی عروق کرونر قلبی و مغز، اکوی قلب اطفال و بیماریهای مادرزادی قلب و الکتروفیزیولوژی قلبی را تحت نظر اساتید برجسته گذرانده اند و تاکنون رضایت هزاران بیمار و آنژیوگرافی های موفق را در پرونده ی خود قرار داده اند. ایشان همچنین در زمینه ی بیماریهای مادرزادی قلب نیز سوابق درخشانی در مرکز طبی اطفال تهران داشته اند. دکتر ریاستی به همراه تیم مجرب کت لب و جراحی شما را در تشخیص به موقع و درمان مناسب راهنمایی می کند.

اطلاعات تماس

آدرس کلینیک: تهران، میدان هفت حوض نارمک، ضلع شمال غربی میدان، ابتدای خیابان آیت، نبش خیابان مهرانپور، ساختمان پزشکان 588
 
آدرس بیمارستان: تهرانپارس، نبش فلكه سوم، بيمارستان فوق تخصصی تهرانپارس
 
تلفن: 09373585813
 
ایمیل: drriasatii@gmail.com

تمامی حقوق برای وبسایت جناب دکتر ریاستی محفوظ می باشد

طراحی و سئو سایت توسط نبض مارکتینگ

خانه تماسدرباره ماارتباط با ما