Search
Search
Close this search box.

رفع کامل و راحت انسداد عروق قلب بدون نیاز به عمل جراحی

انسداد عروق قلب

انسداد عروق قلب یا  گرفتگی عروق قلب در صورت پیشرفت٬ می‌تواند منجر به عوارض خطرناکی مانند حملات قلبی و دیگر بیماری های قلبی شود. روش های درمان متعددی برای کاهش یا رفع این انسداد بدون استفاده از عمل جراحی وجود دارد که در ادامه این مطلب به بررسی برخی از مهمترین آنها می‌پردازیم؛

بیماری عروق کرونر یا انسداد عروق کرونر چیست

این بیماری در اثر گرفتگی شریان های خون در اثر تجمع رسوبات چربی و پلاک ها در دیواره داخلی رگ ها ایجاد می‌شود و موجب کاهش جریان خون به قلب خواهد شد. بروز این وضعیت موجب اختلال در عملکرد طبیعی قلب شده و عوارضی مانند آنژین یا دلایل درد قفسه سینه را به دنبال خواهد داشت.

انسداد عروق قلب
فرآیند انسداد عروق قلب

روش های رفع انسداد عروق قلب بدون نیاز به جراحی

علاوه بر استفاده از عمل جراحی باز برای درمان گرفتگی عروق قلب، روشهای متعدد دیگری مانند تغییر در سبک زندگی، درمان دارویی و روشهایی برای باز کردن رگ ها بدون نیاز به عمل جراحی نیز وجود دارد که در ادامه به بررسی برخی از رایجترین آنها خواهیم پرداخت:

آنژیوپلاستی

در این روش رفع انسداد عروق قلب، لوله ای منعطف به نام کاتتر که حاوی بالونی کوچک است، از طریق یک سوراخ کوچک در پوست، در ناحیه ای مانند کشاله ران وارد رگ های قلب می‌شود و در محل انسداد با باد شدن بالن و پر و خالی شدن آن، موجب رفت انسداد عروق خواهد شد. همچنین در صورت نیاز در بخشی از شریان قلب از جای گذاری لوله ای فلزی به نام استنت استفاده می‌شود.

آنژیوپلاستی
آنژیوپلاستی از روش های انسداد عروق قلب

درمان گرفتگی عروق قلب با دارو

 استفاده از درمان دارویی در درمان انسداد عروق قلب از دیگر روش های غیر جراحی است. استفاده از این روش به خصوص در مواردی که بیماری به مراحل پیشرفته خود نرسیده است می‌تواند موثر واقع شود. از جمله مهمترین داروهای مصرفی در رفع گرفتگی عروق قلب می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

1-مسدود کننده ‌های بتا

 • نیتروگلیسیرین
 • آسپرین
 • داروهای کاهنده کلسترول
 • مهارکننده ‌های ACE

2-مسدود کننده ‌های کانال کلسیم

3-رانولازین

4-اوولوکامپ

 • کلشی سین

5-آتریکتومی‌چرخشی

آتریکتومی‌ چرخشی از دیگر روشهای غیر جراحی رفع انسداد عروق قلب است. در این روش به کمک یک دستگاه چرخشی پر سرعت، پلاک های رسوب شده در دیواره داخلی رگ ها ساییده و جدا می‌شوند. در کنار این فرایند در صورت نیاز ممکن است از جای گذاری استنت در رگ نیز استفاده شود.

آیا می‌توان با روش های طبیعی گرفتگی عروق قلب را برطرف نمود؟

هر چند استفاده از اعمال جراحی و روشهایی مانند آنژیوپلاستی و آتریکتومی‌ راه حل های مناسبی برای رفع گرفتگی عروق قلب می‌باشند، اما در کنار این روشها، استفاده از برخی روش های طبیعی می‌تواند در جلوگیری از گرفتگی رگ ها و پیشرفت این بیماری بسیار موثر باشد. داشتن سبک زندگی سالم و استفاده از رژیم های غذایی مناسب می‌تواند به عنوان روشهای طبیعی برای مقابله با عارضه گرفتگی رگ ها مورد توجه قرار گیرد.

گرفتگی عروق قلب
فرآیند گرفتگی عروق قلب

برای باز شدن رگهای قلب چه بخوریم؟

نوع رژیم تغذیه ای و غذاهایی که مصرف می‌کنیم می‌تواند تا حد زیادی در کاهش ابتلا به گرفتگی رگ های قلب و در مواردی باز شدن این عروق موثر باشد. استفاده از روغن ها و چربی های سالم، مصرف لبنیات کم چرب و پرهیز از مصرف غذاهای فرآوری شده، در کنار کاهش مصرف نمک، مواد قندی و الکل می‌تواند نقش موثری در این زمینه داشته باشد. در ادامه برخی از مواد غذایی که برای افراد مبتلا به گرفتگی عروق قلب می‌توانند مفید واقع شوند را مورد بررسی قرار می‌دهیم؛

رژیم غذایی برای گرفتگی رگ های قلب

همان گونه که گفته شد مصرف برخی از غذاها می‌تواند به عنوان راه حل هایی برای رفع انسداد عروق قلب یا جلوگیری از پیشرفت این عارضه موثر باشد. برخی از مهمترین این مواد غذایی عبارتند از:

1-روغن زیتون

برخلاف بسیاری از روغن ها، مصرف روغن زیتون به دلیل داشتن ماده ای به نام اسید اولئیک می‌تواند به حفظ سلامت قلب کمک کند و به همین علت جزء مواد غذایی است که در تغذیه افراد مبتلا به گرفتگی عروق مورد توجه قرار می‌گیرد.

2-سبزیجات برگ سبز

مصرف سبزیجاتی مانند اسفناج و کلم به دلیل وجود انواع ویتامین ها ، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها نقش مهمی‌در کاهش فشار خون و بهبود سلامت دیواره رگ ها دارند و به همین دلیل توصیه می‌شود که در برنامه غذایی افرادی که به عارضه های قلبی مانند گرفتگی عروق قلب مبتلا هستند، حتما مورد استفاده قرار گیرند.

سبزیجات برگ سبز
سبزیجات برگ سبز برای گرفتگی رگ قلب

3-آووکادو

آووکادو منبع غنی پتاسیم است که در سلامت عملکرد دستگاه گردش خون و قلب نقش موثری دارد. همچنین مصرف این ماده غذایی می‌تواند سطح کلسترول بدن در بدن را به میزان زیادی کاهش دهد.

4-سیر

مصرف سیر در برنامه غذایی فرد می‌تواند موجب پاکسازی شریان ها و همچنین کاهش فشار خون و کلسترول LDL در بدن  و انسداد عروق قلب شود.

سیر
سیر از غذاهای درمانی

5-میوه های خانواده توت

مصرف این گروه از میوه ها که معمولا به عنوان دسر قابل استفاده هستند، می‌تواند به کاهش التهاب در بدن کمک کند. همچنین وجود انواع آنتی اکسیدان ها و آنتوسیانین ها در این مواد غذایی باعث می‌شود که به عنوان موادی موثر در رفع انسداد عروق مورد توجه قرار گیرند.

6-گوجه فرنگی

گوجه فرنگی منبعی غنی از آنتی اکسیدان هاست که برای خنثی کردن رادیکال های آزاد در بدن می‌تواند موثر باشد. همچنین مصرف آن به عنوان یک راه حل طبیعی برای پاکسازی شریان ها به شمار می‌آید.

گوجه فرنگی
گوجه فرنگی

7-ماهی

اسیدهای چرب موجود در گوشت ماهی از نوع امگا 3 هستند که عامل موثری در کاهش سطح تری گلیسیرید بدن به شمار می‌آیند. به همین دلیل مصرف ماهی در برنامه غذایی فرد به عنوان یکی از روشهای رفع انسداد عروق قلب توصیه می‌شود.

8-آجیل و مغزها

مصرف انواع مغز ها و دانه های آجیلی نیز به دلیل داشتن انواع ویتامین ها، فیبر و منیزیم می‌تواند در حفظ سلامت قلب و گرفتگی عروق قلب نقش موثری داشته باشد.

آجیل و مغزها
آجیل و مغزها برای رفع انسداد عروق قلب

عوارض انسداد عروق قلب

 در اثر تجمع پلاک ها در دیواره داخل شریان های قلب رخ می‌دهد و می‌تواند عوارض متعددی به دنبال داشته باشد، برخی از مهمترین عوارض و مشکلاتی که در اثر گرفتگی رگهای قلب بروز در بدن فرد بیمار بروز پیدا می‌کنند، عبارتند از:

 • آنژین صدری و درد قفسه سینه
 • احتمال بروز حمله قلبی
 • مشکلات ریتم قلب
 • نارسایی قلبی
 • شوک کاردیوژنیک
 • ایست قلبی

نتیجه گیری

انسداد عروق قلب از جمله مشکلاتی است که می‌تواند زمینه ساز عوارض و بیماری های قلبی متعددی شود. راههای درمانی مختلفی نیز برای مقابله با این عارضه در حال حاضر وجود دارد که در این مطلب با برخی از روشهای غیر جراحی رفع گرفتگی عروق قلب ها آشنا شدیم.

دکتر ریاستی

سوالات متداول

1- برخی از مهمترین روش های رفع انسداد عروق قلب بدون نیاز به جراحی را نام ببرید؟      

آنژیوپلاستی، درمان گرفتگی عروق با دارو، آتریکتومی‌چرخشی، مصرف برخی مواد غذایی

2- مصرف کدام مواد غذایی در درمان گرفتگی رگ های قلب موثر می‌باشد؟

مصرف موادی مانند روغن زیتون، سیر، سبزیجات با برگ سبز، ماهی، آووکادو، گوجه فرنگی، آجیل و مغزها .

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۳ از ۵
از مجموع ۷ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

header22222

کلینیک تخصصی قلب و عروق دکتر ریاستی

دکتر محمد ریاستی از بهترین پزشکان متخصص قلب تهران و جزو اساتید برجسته ی هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مى باشد. ایشان دوره هاى پیشرفته ی تخصصی خود را در زمینه های مختلفی همچون آنژیوگرافی عروق کرونر قلبی و مغز، اکوی قلب اطفال و بیماریهای مادرزادی قلب و الکتروفیزیولوژی قلبی را تحت نظر اساتید برجسته گذرانده اند و تاکنون رضایت هزاران بیمار و آنژیوگرافی های موفق را در پرونده ی خود قرار داده اند. ایشان همچنین در زمینه ی بیماریهای مادرزادی قلب نیز سوابق درخشانی در مرکز طبی اطفال تهران داشته اند. دکتر ریاستی به همراه تیم مجرب کت لب و جراحی شما را در تشخیص به موقع و درمان مناسب راهنمایی می کند.

اطلاعات تماس

آدرس کلینیک: تهران، میدان هفت حوض نارمک، ضلع شمال غربی میدان، ابتدای خیابان آیت، نبش خیابان مهرانپور، ساختمان پزشکان 588
 
آدرس بیمارستان: تهرانپارس، نبش فلكه سوم، بيمارستان فوق تخصصی تهرانپارس
 
تلفن: 09373585813
 
ایمیل: drriasatii@gmail.com

تمامی حقوق برای وبسایت جناب دکتر ریاستی محفوظ می باشد

طراحی و سئو سایت توسط نبض مارکتینگ

خانه تماسدرباره ماارتباط با ما