Search
Search
Close this search box.

چه زمانی اکو قلب جنین لازم است؟

اکو قلب جنین در شکم مادر

در زمان بارداری مادر آزمایشات و چکاپ هایی لازم است تا هم برای سلامت مادر و سلامت جنین انجام شود. این آزمایشات می تواند سونوگرافی های متداول و اکو قلب جنین باشد.

در برخی موارد پزشک ممکن است نسبت به سلامت قلب جنین مشکوک باشد به همین خاطر این اکو را توصیه می کند، اکوی قلب در تهران را بسیار مراکز درمانی زیادی انجام می دهند.

که در منطقه شرق تهران شما می توانید، به کلینیک جناب دکتر ریاستی متخصص قلب تهران مراجعه کنید. تا از وضعیت جنین اطلاع پیدا کند. این فرآیند فواید و مزایای زیادی دارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهد شد.

اکو قلب جنین چیست؟

اکو قلب از امواج صوتی برای ایجاد تصاویری از قلب نوزاد متولد نشده استفاده می کند. این آزمایش سونوگرافی بدون درد ساختار قلب و عملکرد آن را نشان می دهد.  اکو جنین آزمایشی شبیه به سونوگرافی است.

این معاینه به پزشک شما اجازه می دهد تا ساختار و عملکرد قلب فرزند متولد نشده را بهتر ببیند. معمولا در سه ماهه دوم، بین هفته های 18 تا 24 انجام می شود. در این معاینه از امواج صوتی استفاده می شود که از ساختار قلب جنین  پژواک هایی تولید می کند.

دستگاهی که وجود دارد امواج به دست آمده را تحلیل می کند و تصویری از شکل قلب آن ها ارائه می دهد. این تصویر اطلاعاتی در مورد چگونگی شکل گیری قلب کودک شما و این که آیا به درستی کار می کند یا نه ارائه می دهد.

پزشک می تواند جریان خون در قلب را نیز مشاهده کند. این دقت در مشاهده باعث می شود که هر گونه مشکل در قلب تشخیص داده بشود. اکو قلب جنین بدون درد است. تقریبا شبیه سونوگرافی معمولی است.

مادر باید به پهلو روی تخت دراز بکشد. این کار گاهی اوقات برای مادران در اواخر بارداری ناراحت کننده است. قبل از اکو جنین نیازی به آمادگی خاصی ندارید. این آزمایش حدود 30 تا 45 دقیقه طول می کشد.

به صورت سرپایی انجام می شود. برای انجام این آزمایش نیازی نیست یک در کلینیک یا بیمارستان بمانید.

برای درمان فشار می توانید به بهترین متخصص فشار خون در تهران مراجعه کنید.

انژیو قرافی فلب جنین توسط پزشک

چرا باید اکو قلب جنین انجام داد؟

پزشکان ممکن است برای بررسی هرگونه مشکل عمده در دیواره‌ ها و دریچه‌ های قلب جنین، رگ ‌های خونی منتهی به قلب و خروجی از قلب و قدرت پمپاژ قلب، اکو قلب جنین را تجویز کنند.اکو قلب می تواند به دلایل زیادی انجام شود، از جمله:

  • ممکن است در سونوگرافی معمولی ناهنجاری دیده شود
  • سابقه خانوادگی مشکلات قلبی خاص
  • مادر نوزاد دارای شرای پزشکی خاصی بده که امکان دارد بر قلب جنین تاثیر بگذارد
  • مادر یک وضعیت پزشکی دارد که ممکن است بر قلب نوزاد تأثیر بگذارد
  • کودک در حال رشد یک اختلال ژنتیکی دارد
  • قلب نوزاد را نمی توان در سونوگرافی مشاهده کرد

خواندن آزمایش اکو قلب توسط پزشک متخصص

فواید اکو قلب جنین

اگر پزشک شما برای جنین اکوی قلب را تجویز کند، انجام دادن این کار مزایایی را به دنبال دارد از  جمله:

تشخیص خطر سقط جنین

سقط جنین هنگامی اتفاق می افتد که زن جنین خود را از دست می دهد. درصد کمی از زنانی که سقط جنین را تجربه می کنند ، به بیماری قلبی مبتلا شده اند. اکو  قلب جنین به تشخیص مشکل قلبی در جنین ها در معرض خطر بالای سقط جنین کمک می کند.

جلوگیری از تولد زودرس

زایمان های زودرس زمانی اتفاق می افتد که نوزاد قبل از 37 هفته حاملگی به دنیا می آید. این حاملگی ها تهدیدی مهم برای مادر و نوزاد است. اکو قلب اطلاعاتی در مورد اندازه و موقعیت کودک و وضعیت رحم را ارائه می دهد.

تسهیل بارداری

در طی اکو روتین جنین ، یک تکنسین سونوگرافی مبدل را بر روی شکم قرار می دهد. او سپس پروب را برای اسکن قلب و ریه های جنین حرکت می دهد. تصاویر اکو قلب جنین بر روی مانیتور نمایش داده می شود.

یک متخصص زنان و زایمان تصویر را بررسی می کند و آن را با مطالعات قبلی مقایسه می کند. در صورت ذکر هرگونه ناهنجاری ، آزمایش های بیشتری ممکن است انجام شود.

مطالب بیشتر: اگر مایل به دانستن درمورد هولترریتم قلب هستین به صفحه مورد نظر مراجه کنید.

جنین در شکم مادر

نتایج اکو قلب نشان دهنده چه چیزی هستند؟

در طول مراجعه به پزشک با نتایج اکو قلب جنین، پزشک نتایج را برای شما توضیح می دهد و به هر سوالی پاسخ می دهد. به طور کلی، نتایج طبیعی به این معنی است که پزشک شما هیچ ناهنجاری قلبی پیدا نکرده است.

اگر پزشک شما مشکلی مانند نقص قلب، ناهنجاری ریتم یا مشکلات دیگر را پیدا کرد، امکان دارد به آزمایش‌ های بیشتری نیاز داشته باشید، مانند اسکن MRI جنین یا سایر سونوگرافی ‌های سطح بالا. همچنین ممکن است لازم باشد بیش از یک بار یک اکوکاردیوگرافی انجام دهید.

یا اگر پزشک فکر می‌کند مشکل دیگری وجود دارد، ممکن است به آزمایش‌های اضافی نیاز داشته باشید. به یاد داشته باشید که پزشک شما نمی تواند از نتایج اکو قلب جنین برای تشخیص هر بیماری استفاده کند.

برخی از مشکلات، مانند سوراخ در قلب، حتی با تجهیزات پیشرفته نیز به سختی قابل مشاهده هستند. پزشک با نتایج به دست آمده می تواند تشخیص دهد که چه چیزی در این آزمایشات و اکو واضح است و چه چیزی واضح نیست.

نتایج حاصل از این آزمایش به شما و پزشکتان کمک می کند تا درمان هایی را که کودک شما ممکن است بعد از زایمان به آن نیاز داشته باشد را تشخیص دهید.

بیشتر بخوانید: طول عمر بیماران پیوند قلب چقدر می باشد؟

انجام آزمایش اکو قلب جنین توسط پزشک

جمع بندی

در این مقاله در مورد زمان اکو قلب جنین صحبت کردیم. که این آزمایش ها سلامت کودک را در شکم مادر نشان می دهد. و  گفتیم، اکو قلب از امواج صوتی برای ایجاد تصاویری از قلب نوزاد متولد نشده استفاده می کند، که شبیه به سونوگرافی می باشد.

همچنین صحبت شد که چرا برای جنین باید از اکو قلب استفاده کرد.  از فواید اکوی قلب برای جنین صحبت کردیم که شامل تشخیص خطر سقط جنین، جلو گیری از تولد زود هنگام جنین و تهسیل بارداری می باشد.

منبع

Kidshealth

دکتر ریاستی

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۹ از ۵
از مجموع ۸ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

header22222

کلینیک تخصصی قلب و عروق دکتر ریاستی

دکتر محمد ریاستی از بهترین پزشکان متخصص قلب تهران و جزو اساتید برجسته ی هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مى باشد. ایشان دوره هاى پیشرفته ی تخصصی خود را در زمینه های مختلفی همچون آنژیوگرافی عروق کرونر قلبی و مغز، اکوی قلب اطفال و بیماریهای مادرزادی قلب و الکتروفیزیولوژی قلبی را تحت نظر اساتید برجسته گذرانده اند و تاکنون رضایت هزاران بیمار و آنژیوگرافی های موفق را در پرونده ی خود قرار داده اند. ایشان همچنین در زمینه ی بیماریهای مادرزادی قلب نیز سوابق درخشانی در مرکز طبی اطفال تهران داشته اند. دکتر ریاستی به همراه تیم مجرب کت لب و جراحی شما را در تشخیص به موقع و درمان مناسب راهنمایی می کند.

اطلاعات تماس

آدرس کلینیک: تهران، میدان هفت حوض نارمک، ضلع شمال غربی میدان، ابتدای خیابان آیت، نبش خیابان مهرانپور، ساختمان پزشکان 588
 
آدرس بیمارستان: تهرانپارس، نبش فلكه سوم، بيمارستان فوق تخصصی تهرانپارس
 
تلفن: 09373585813
 
ایمیل: drriasatii@gmail.com

تمامی حقوق برای وبسایت جناب دکتر ریاستی محفوظ می باشد

طراحی و سئو سایت توسط نبض مارکتینگ

خانه تماسدرباره ماارتباط با ما