Search
Search
Close this search box.

راهکارها و تست‌های سلامت قلب

راهکارها و تست‌های سلامت قلب

پیشگیری بهتر از درمان است. این عبارتی است که همه ما بارها و بارها آن را شنیده‌ایم و اغلب توجهی به آن نداشته‌ایم. اما زمانی که نوبت به سلامت قلب می‌رسد، نادیده گرفتن این عبارت چندان کار عاقلانه‌ای نیست. به همین دلیل باید هر گونه مشکل و ضعف در عملکرد قلب، از جمله تپش قلب را در اسرع وقت به پزشک متخصص اطلاع دهید و معاینه شوید. معمولا پزشک متخصص با استفاده از تست‌های سلامت قلب کار تشخیص  را آغاز می‌کند. با عمل به توصیه‌های متخصص، می‌توانید از ایجاد بیماری‌های قلبی و عروقی حاد جلوگیری کنید. همراه دکتر ریاستی باشید.

اهمیت تست‌های سلامت قلب

انجام تست‌های سلامت قلب حتی از آنچه که فکر می‌کنید هم اهمیت بیشتری دارد. در واقع با توجه به شیوه زندگی امروزی که اغلب افراد کم‌تحرک و دارای تغذیه نامناسب هستند، انجام چکاپ و تست قلب اهمیت دو چندانی نسبت به گذشته پیدا کرده است.

از سوی دیگر، زمانی که فرد دارای سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی باشد، اهمیت تست‌های سلامت قلب و تست ورزش بیشتر هم می‌شود. از دیگر دلایل مهمی که نشان‌دهنده اهمیت این تست‌ها هستند، می‌توانیم به این 4 مورد اشاره کنیم:

 1. تشخیص سریع: زمانی که به صورت مداوم و روتین تست‌های قلب و عروق را انجام دهید، متوجه هر گونه تغییر کوچک در عملکرد قلب خواهید شد. در نتیجه پزشک می‌تواند بیماری را در مرحله اولیه تشخیص دهد.
 2. درمان سریع: زمانی که بیماری قلبی و عروقی در همان ابتدا تشخیص داده شود، با درمان به موقع و استفاده از تست‌های سلامت قلب، ریسک بیماری به شدت کاهش می‌یابد.
 3. کنترل سلامت بدن: بعضی از افراد به طور ژنتیکی دارای مشکلاتی همچون فشار خون بالا یا پایین هستند. با انجام چکاپ‌ها و تست‌های سلامت قلب می‌توانند این مشکلات را کنترل کنند و زندگی سالمی پیش گیرند.
 4. بهبود سلامتی: سلامت قلب نقش چشمگیری در سلامت و عملکرد کلی بدن دارد. زمانی که با انجام تست‌های منظم و ویزیت دکتر از سلامتی آن مطمئن شوید، سلامت کلی بدن را تضمین کرده‌اید.
راهکارها و تست‌های سلامت قلب
تست‌های سلامت قلب

انواع تست‌های سلامت قلب

به طور کلی انواع تست‌های سلامت قلب در دو دسته قرار می‌گیرند. یکی از آن‌ها تست‌های عمومی هستند که پزشکان به عنوان چکاپ کلی برای مراجعه‌کنندگان خود انجام می‌دهند. دسته دیگر مواردی هستند که در صورت مشاهده علائم و نشانه‌های بیماری قلبی، آن‌ها را برای تشخیص بیماری تجویز می‌کنند.

تست‌های سلامت قلب برای چکاپ

حتی اگر خوشبختانه هیچ علائمی از بیماری قلبی ندارید و به اصطلاح قلب شما مثل ساعت کار می‌کند، دکتر شما این نوع چکاپ را برای اطمینان از عدم وجود هیچ‌گونه ریسک و خطر انجام خواهد داد:

 1. تست فشار خون: همان‌طور که به احتمال زیاد می‌دانید، فشار خون بالا یکی از دلایل اصلی سکته قلبی به حساب می‌آید. به همین دلیل تست فشار خون از مهمترین تست‌های سلامت قلب است. این تست به راحتی با دستگاه در زمان معاینه توسط دکتر انجام می‌شود. اندازه گیری فشار خون با دستگاه هولتر فشار خون نیز انجام می شود. برای اندازه گیری فشار خون می توانید از دکتر ریاستی بهترین متخصص فشار خون در تهران کمک بگیرید.
 2. تست کلسترول خون: کلسترول خون بالا هیچ علائمی ندارد. به همین دلیل انجام تست کلسترول در بین تست‌های بررسی سلامت قلب از اهمیت زیادی برخوردار است. این تست را باید به صورت منظم هر ۴ یا ۵ سال یک بار و از ۲۰ سالگی به بعد انجام دهید.
 3. تست گلوکز خون: گلوکز یا میزان قند خون بالا می‌تواند منجر به دیابت شود. دیابت هم از دلایل اصلی سکته‌ها و حملات قلبی به حساب می‌آید. از این رو تست قند خون از تست‌های اصلی در چکاپ سلامت قلب است.
 4. تست ضربان نبض: چک کردن ضربان نبض و ضربان قلب، از دیگر تست‌های چکاپ قلب است. دکتر ضربان نبض شما را در یک دقیقه می‌گیرد و تعداد آن را بررسی می‌کند.‌ در اغلب موارد هر گونه ضربان پایین یا بالا می‌تواند نشانی از بیماری باشد و به همین دلیل نیاز به تست‌های بیشتر را به وجود می‌آورد.
 5. تست BMI بدن: بسیاری از بیماری‌های قلبی و عروقی به دلیل اضافه وزن رخ می‌دهند. به همین دلیل مهم است که در هر چکاپ BMI یا شاخص توده بدنی شما هم اندازه‌گیری شود.

تست‌های سلامت قلب برای بیماری

در صورتی که پزشک متخصص قلب در هر یک از تست‌های قلبی با علائم خاصی مواجه شود یا حتی خود شما علائمی از بیماری قلبی را به دکتر گزارش دهید، دکتر یک یا چند مورد از این تست‌های تشخیص بیماری قلبی را وابسته به نوع علائم تجویز می‌کند:

 1. الکتروکاردیوگرافی: این تست همان نوار قلب است. در این تست ریتم و ضربان قلب شما چک می‌شود.
 2. اکوکاردیوگرام: این تست با استفاده از دستگاه اکوکاردیوگرافی انجام می‌شود تا پزشک متخصص بتواند عملکرد قلب را مشاهده کند.
 3. تست ورزشی: این تست با دوچرخه یا تردمیل برای بررسی مشکلات عروق کرونر انجام می‌شود.
 4. سی تی اسکن قلب: در این نوع عکس‌برداری پزشک قلب و عروق کرونر را بررسی می‌کند.
 5. اکوکاردیوگرافی: این تست، یکی از تست‌های ضروری بررسی سلامت قلب است تا مقدار پمپاژ خون به قلب بررسی شود.
 6. آنژیوگرافی: آنژیوگرافی قلب نوعی عکس‌برداری از رگ‌های قلب است تا دکتر وضعیت آن‌ها را بررسی کند.
 7. ام‌آر‌آی قلب: در این تست نوعی تصویربرداری برای بررسی ساختار و وضعیت خون‌رسانی به قلب انجام می‌شود.
 8. هولتر ریتم قلب: در مواردی که با نوار قلب امکان تشخیص مشکل در ریتم، تپش و ضربان قلب نیست، به هولتر ریتم قلب نیاز است.
 9. آزمایش خون: این آزمایش برای بررسی میزان پتاسیم، سدیم، کلسترول، کراتین و غیره در بدن تجویز می‌شود.
 10. کاتتریزاسیون: پزشک متخصص این مورد را برای ارزیابی و بررسی انسداد عروق قلب انجام می‌دهد.
راهکارها و تست‌های سلامت قلب
راهکارها و تست‌های سلامت قلب

اهمیت تشخیص پزشک برای سلامت قلب

انجام تست‌ها پایان راه نیست. باید برای تشخیص بیماری و بررسی  هر آزمایش، نتایج را برای یک پزشک متخصص و خبره ببرید. در غیر این صورت امکان به خطر افتادن سلامتی و رشد بیماری وجود دارد. در مقابل، پزشک متخصص و مجرب با یک تشخیص عالی، دقیق و به موقع می‌تواند درمان سریع را رقم بزند. دکتر ریاستی بهترین متخصص قلب تهران می تواند تست ورزش و تست سلامت قلب را برای شما عزیزان انجام دهد، تنها کافیست با شماره های درج شده در سایت رزرو نوبت رو انجام دهید.

جمع‌بندی

در این مطلب انواع تست‌های سلامت قلب، دلایل اهمیت انجام این تست‌ها و دلایل اهمیت تشخیص پزشک را بررسی کردیم. برای داشتن قلب و بدنی سالم، به نکات مذکور در این مطلب توجه کنید و انجام چکاپ‌های منظم قلب را فراموش نکنید. در نهایت می‌توانید هر گونه سؤال و مسئله در این زمینه را به راحتی با ما در میان بگذارید.

دکتر ریاستی

سؤالات متداول

 • تست قلب چیست؟
  تست قلب عمومی یا چکاپ روتین، شامل تست‌های گلوکز، فشار، کلسترول قلب و ضربان نبض است.
 • تست عروق قلب چیست؟
  نوار قلب، تست ورزش، کاتتریزاسیون و سی تی اسکن از تست‌های سلامت قلب برای ارزیابی عروق هستند.
۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

header22222

کلینیک تخصصی قلب و عروق دکتر ریاستی

دکتر محمد ریاستی از بهترین پزشکان متخصص قلب تهران و جزو اساتید برجسته ی هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مى باشد. ایشان دوره هاى پیشرفته ی تخصصی خود را در زمینه های مختلفی همچون آنژیوگرافی عروق کرونر قلبی و مغز، اکوی قلب اطفال و بیماریهای مادرزادی قلب و الکتروفیزیولوژی قلبی را تحت نظر اساتید برجسته گذرانده اند و تاکنون رضایت هزاران بیمار و آنژیوگرافی های موفق را در پرونده ی خود قرار داده اند. ایشان همچنین در زمینه ی بیماریهای مادرزادی قلب نیز سوابق درخشانی در مرکز طبی اطفال تهران داشته اند. دکتر ریاستی به همراه تیم مجرب کت لب و جراحی شما را در تشخیص به موقع و درمان مناسب راهنمایی می کند.

اطلاعات تماس

آدرس کلینیک: تهران، میدان هفت حوض نارمک، ضلع شمال غربی میدان، ابتدای خیابان آیت، نبش خیابان مهرانپور، ساختمان پزشکان 588
 
آدرس بیمارستان: تهرانپارس، نبش فلكه سوم، بيمارستان فوق تخصصی تهرانپارس
 
تلفن: 09373585813
 
ایمیل: drriasatii@gmail.com

تمامی حقوق برای وبسایت جناب دکتر ریاستی محفوظ می باشد

طراحی و سئو سایت توسط نبض مارکتینگ

خانه تماسدرباره ماارتباط با ما