Search
Search
Close this search box.

اکو قلب چگونه انجام می‌شود؟

اکو قلب چگونه انجام می شود

در این مقاله در مورد اکو قلب چگونه انجام می‌شود؟ قرار است توضیح دهیم اکو قلب توسط دستگاه مخصوصی انجام می شود که توانایی تصویر برداری از قلب را دارد. در بین پزشکان متخصص قلب، کلمه اکو قلب بیشتر تحت عنوان اکوکاردیوگرام معروف است. دکتر توسط این آزمایش می تواند نحوه عملکرد قلب و میزان پمپاژ خون در قلب را مشاهده کند و اختلالت قلبی را به راحتی شناسایی کند.

اکوکاردیوگرام امواج صوتی است که با فرکانس بالا برای تصویربرداری از قلب استفاده می‌شود. اکوکاردیوگرافی که نام دیگر آن سونوگرافی قلبی می باشد در واقع یک مفهوم دارند. برای انجام آزمایش اکو قلب، از امواج صوتی برای تولید تصاویری از قلب استفاده می‌کنند. این آزمایش، به‌ دکتر کمک می‌کند که، قلب و پمپاژ خون را مشاهده کند.

آزمایش اکو قلب به پزشک کمک می کند که بیماری‌های قلبی را تشخیص می‌دهد. کاربرد اکو قلب با توجه‌ به نوع آن ممکن است فرق داشته‌ باشد.

پزشک ممکن‌ است با توجه به شرایطی بیمار، انجام اکو قلب را تجویز کند. برای مثال: ممکن است ضربان نامنظمی داشته‌ باشید یا قلب شما هنگام فعالیت های فیزیکی با اختلال مواجه شود. همچنین ممکن‌است اکو قلب در هنگام تنگی نفس و یا درد در ناحیه قفسه سینه هم تجویز شود.

ببیشتر بخوانید: بهترین متخصص اکو قلب تهران

اکو قلب چگونه انجام می شود

اکو قلب می‌تواند برای تشخیص بهتر پزشک و برای بررسی ساختار قلب استفاده شود. از موارد کاربرد اکوقلب که به پزشک معالج کمک می‌کند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اندازه و شکل قلب
 • ضخامت و حرکت دیوارهای قلب
 • چگونگی کارکرد قلب
 • قدرت پمپ قلب
 • کارکرد دریچه‌های قلب
 • مشکلات عروق خونی قلب
 • لخته‌های خون در قلب
 • و…

چه‌زمانی اکو قلب لازم است؟

تشخیص اصلی اکو قلب توسط پزشک متخصص صورت می‌گیرد و در شرایط زیر ممکن است نیاز به آزمایش اکو قلب داشته باشید.

 • درصورت لخته‌ شدن خون در قلب
 • مایعات موجود در کیسه اطراف قلب
 • مشکلات عملکرد پمپاژ
 • مشکلات آئورت
 • مشکلات عملکرد در دریچه‌های قلب

همچنین پزشک می‌تواند برای بررسی  تومورها، عفونت‌ها، وجود لخته‌خون در رگ‌های قلبی، نقص درتوانایی قلب برای پمپاژ مناسب خون، بیماری‌های قلبی دیگر یا حملات قلبی که بیمار آن‌ها را ازسر گذرانده باشد و نقص در دریچه‌های قلبی اکو قلب را واجب بداند.

اکوقلب انواع مختلفی دارد که شامل: اکومری، اکواسترس، اکوداپلر و اکوکنتراست می‌باشد. بسته به‌نوع مشکلات قلبی هریک از این اکو‌ها واجب و ضروری می‌باشد. درصورت حملات قلبی مکرر، درد در قفسه‌سینه و علائم‌ دیگر حتما برای اکوقلب به پزشک مراجعه کنید.

شرایط انجام اکو قلب چیست؟

کوکاردیوگرام( transthoracic) نیاز به آماده سازی خاص ندارد. با این‌حال، اگر فرد یک echocardiogram transesophageal را انجام بدهد، پزشک منع و اجتناب از آب و مواد غذایی را برای چند ساعت قبل از آزمایش به او می‌دهد.

این کار، برای جلوگیری از استفراغ در طول آزمون است. این روش کاملا بدون درد و غیرتهاجمی می‌باشد. درواقع این‌روش بدون عمل جراحی و داخل‌شدن چیزی انجام می‌شود. نکته مهم دیگر این‌است که اگر اکوقلب انجام دهید باید مراقبت‌های لازم را برای بعدازآن انجام دهید.

داروهای آرامش‌بخشی برای انجام اکوقلب و مری انجام می‌شود. اگر سیگاری هستید قبل از اکوقلب از کشیدن سیگار اجتناب کنید. اگر شما بیماری خاصی دارید حتما قبل از انجام اکو قلب با پزشک معالج خود مشورت‌های لازم را انجام دهید.

بیشتر بخوانید: متخصص قلب شرق تهران

اکو قلب چگونه انجام می شود

عوارض اکو قلب

برخلاف روش‌های پرخطر، اکو قلب خطرات ناچیز و بسیار کمی را دارا است. این تست غیر تهاجی است. به‌همین دلیل شما نیازی به تحمل درد یا زخم و… ندارید. البته ممکن‌است یک ناراحتی جزئی را متحمل شوید اما هیچ‌گونه خطری ندارد.

در اکوکاردیوگرام مری امکان کمی گلودرد وجوددارد که بعد از چند ساعت برطرف خواهدشد. در این آزمایش ازشما می‌خواهند که ضربان‌قلبتان بالا رود. دراین صورت امکان وقوع حملات قلبی یا ضربان‌قلب خیلی سریع وجوددارد. نگران این مورد نباشید زیرا که بسیار نادر می‌باشد.

بیشتر بخوانید: تست ورزش قلب چیست و چرا برای سلامتی قلب مهم است؟

البته این تست در یک اتاق خاص انجام می‌گیرد. دراین صورت پزشک می‌تواند دربرابر هرخطری واکنش نشان دهد. این عوارض جانبی، اغلب موقتی هستند و پس از چند دقیقه ازبین می‌روند. در ادامه به چند عوارض احتمالی می‌پردازیم.

خطرات اکو قلب از راه قفسه ‌سینه

در واقع این‌ روش هیچ‌گونه خطری را به‌دنبال نخواهد داشت. دراین روش، از هیچ اشعه‌ای استفاده نمی‌شود. اکو قلب ترانس توراسیک درصورتی که بدون تزریق کنتراست (ماده‌ای به‌ اسم حاجب) صورت گیرد، عوارض درآن دیده‌ نمی‌شود.

درصورتی که از طریق تزریق کنتراست صورت گیرد، احتمال عوارضی همچون حساسیت به واجب وجوددارد. کنتراست برای اکوقلب جنین توصیه نمی‌شود. دراین روش امکان درد، بخاطر سنگینی مبدل نیز وجوددارد اما درکل روش بسیار کم‌خطری می‌باشد.

اکو قلب چگونه انجام می شود

خطرات اکو قلب از راه مری

درصورت اکو قلب توسط مری، امکان گلو درد تاچند ساعت بعد وجوددارد. لوله‌ای که وارد مری می‌شود نیز بی‌خطر است و به‌ ندرت سبب آسیب مری شده‌ است. درموارد خیلی نادر، موجب سوراخ شدن مری و به‌خطر افتادن زندگی فرد می‌شود. بیش‌ترین عارضه همان گلودرد است که پزشک برای شما داروهای آرام‌بخش تزریق می‌کند.

خطرات تست استرس اکو قلب

اکو قلب هیچ خطری ندارد اما کسانیکه از قبل مشکلاتی قلبی داشته اند ممکن است کمی اذیت شوند زیرا هنگام انجام اکو قلب باید امواج صوتی سمت قلب فرستاده شود تا بتوان تصویر برداری قلب را انجام داد.

این تست، به‌ دلیل داشتن ورزش‌هایی که دارد ممکن‌ است باعث افزایش ضربان‌قلب شما شود. که دکتر در تمام طول تست درکنار شما خواهدبود. البته باید درصورت داشتن بیماری‌های دیگر حتما با پزشک مشورت کنید.

سوابق علمی دکتر محمد ریاستی

 • عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي
  رياست بخش سي سي يو بيمارستان علامه بهلول.
  مدير گروه قلب دانشگاه علوم پزشکي گناباد.
  مدرس کورس قلب دانشجويان پزشکي.
  مدرس آموزشي کارآموزان و کارورزان رشته ي پزشکي.
  دبير علمي کارگاه آموزش و درمان فشار خون و درمانهاي فشار خون مقاوم.
  دبير علمي کارگاه بررسي علل آمبولي ريه و درمان آن در بارداري
۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۱ از ۵
از مجموع ۸ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

header22222

کلینیک تخصصی قلب و عروق دکتر ریاستی

دکتر محمد ریاستی از بهترین پزشکان متخصص قلب تهران و جزو اساتید برجسته ی هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مى باشد. ایشان دوره هاى پیشرفته ی تخصصی خود را در زمینه های مختلفی همچون آنژیوگرافی عروق کرونر قلبی و مغز، اکوی قلب اطفال و بیماریهای مادرزادی قلب و الکتروفیزیولوژی قلبی را تحت نظر اساتید برجسته گذرانده اند و تاکنون رضایت هزاران بیمار و آنژیوگرافی های موفق را در پرونده ی خود قرار داده اند. ایشان همچنین در زمینه ی بیماریهای مادرزادی قلب نیز سوابق درخشانی در مرکز طبی اطفال تهران داشته اند. دکتر ریاستی به همراه تیم مجرب کت لب و جراحی شما را در تشخیص به موقع و درمان مناسب راهنمایی می کند.

اطلاعات تماس

آدرس کلینیک: تهران، میدان هفت حوض نارمک، ضلع شمال غربی میدان، ابتدای خیابان آیت، نبش خیابان مهرانپور، ساختمان پزشکان 588
 
آدرس بیمارستان: تهرانپارس، نبش فلكه سوم، بيمارستان فوق تخصصی تهرانپارس
 
تلفن: 09373585813
 
ایمیل: drriasatii@gmail.com

تمامی حقوق برای وبسایت جناب دکتر ریاستی محفوظ می باشد

طراحی و سئو سایت توسط نبض مارکتینگ

خانه تماسدرباره ماارتباط با ما